Loni v prosinci poslal Krajský soud v Hradci Králové Petra Včeliše na jedenáct let do vězení za pěstování, výrobu a distribuci marihuany. Vrchní soud v Praze ale po odvolání případ krajskému soudu vrátil. Ve čtvrtek soud rozhodl znovu, trest o rok snížil. Včeliš, který je aktuálně ve vazební věznici, za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy stráví deset let ve vězení. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu na odvolání.

Včeliš podle soudu nejméně od poloviny roku 2013 do zadržení policií 21. 3. 2022 pěstoval velké množství konopí, nejdříve na nezjištěných místech, od roku 2019 v Královéhradeckém kraji. Při pěstování využíval sofistikované technologie.

Ilustrační foto.
Policie zná totožnost muže, který v Hradci odcizil šperky za desetitisíce

„Skrytým vnitřním způsobem za využití moderní a nákladné sofistikované technologie a botanických prostředků, a to řídícího počítače, soustav výbojkových svítidel, ventilačního potrubí vzduchotechniky, předřadníků a speciálních živných roztoků, takto pěstoval v opakovaných cyklech velké množství rostlin konopí v úmyslu získat vysoce prošlechtěný kultivar konopí s vysokým obsahem kanabinoidních látek a maximalizovat svůj zisk,“ popisuje se skutek v rozsudku.

Vypěstované konopí sklízel, zpracovával, sušil a vyráběl z nich drogu marihuanu s vysokou koncentrací psychotropní látky delta9-THC. Podle soudu za uvedené období vyrobil nebo jiným způsobem získal přibližně 500 kilogramů marihuany. Drogu zčásti užíval pro vlastní potřebu, zčásti ji zejména v Královéhradeckém kraji a v Polské republice poskytoval dalším osobám.

Podle rozsudku nabízel drogu v Česku, ale vyvážel ji i do Polska, kde půl tuny marihuany prodal za částku nejméně 42 milionů korun.

V posledních letech Včeliš konopí pěstoval i v kontejnech zakopaných v zemi, to mělo být právě na jeho farmě v Otovicích na Broumovsku. „Nejspíše od letních měsíců roku 2021 do 21. 3. 2022 zřídil a provozoval skrytou vnitřní pěstírnu konopí s vysokým obsahem kanabinoidních látek ve velkoobjemových přepravních kontejnerech zakopaných v zemi,“ uvádí se v rozsudku.

Pražský most hlídá městská policie a za porušení zákazu vjezdu rozdává pokuty až 1500 korun.
Hradeckým strážníkům došla trpělivost, na Pražském mostu začali rozdávat pokuty

Na sklizeň a další prodej drogy už nedošlo, nelegální pěstování ukončila policejní razie.

Na soudním jednání loni v létě Včeliš uvedl, že chtěl od mládí pomáhat lidem a chovat zvířata na své farmě bez podávání léků. Proto se zajímal o technické konopí. „Část je tam pravdy, velká část je zkreslená,“ komentoval svou obžalobu. Propracovanou pěstírnu prý původně budoval pro pěstování legálního konopí s účinnou látkou CBD. Do země je umístil prý kvůli lepší izolaci a vytápění foliovníku.

Jenže cena CBD na trhu klesla, potřeboval známým vrátit peníze, a tak se rozhodl pro pěstování nelegální marihuany s THC. „Bohužel, když to vezmu zpětně, jsem se přiklonil k té ne úplně šťastné variantě, že do jednoho boxu vysadím THC a splatím to,“ kál se loni před soudem Včeliš.