Podvodu se měli dopustit dva muži ve věku 38 a 27 let a 26letá žena, muži jako zaměstnanci a žena coby jednatelka jedné firmy z Pardubicka. „Po předchozí vzájemné dohodě a za vzájemné součinnosti s úmyslem sebe obohatit sjednávat zakázky na výrobu plotů, vrat a vjezdových bran,“ sdělila k případu policejní mluvčí Iva Kormošová.

Za necelý rok obviněná trojice zaslala na základě poptávky cenovou nabídku na zakázku 16 osobám. Uzavřela s nimi smlouvu o dílo a vyinkasovala zálohy ve výši téměř 2 miliony korun. „Zákazníci z různých částí České republiky se však realizace zakázky do současné doby nedočkali a zálohy jim vráceny nebyly,“ podotkla Kormošová.

Hasiči osvětlují místo události pro vyšetřovatele.
Střet vlaku s autem u Nového Bydžova dopadl tragicky. Zemřela 32letá řidička

Policisté z centrální evidence exekucí zjistili, že je proti společnosti z Pardubicka vedena řada exekucí a proti nejstaršímu obviněnému 25 exekucí. Dále zjistili, že má společnost závazky vůči mnoha věřitelům, zejména vůči zaměstnancům, státním institucím a na přijatých fakturách z obchodního styku ve výši necelých 5 milionů korun.

Podle policistů podvodníci věděli, jaká je jejich finanční situace a že zakázky nebudou moci dotáhnout do konce. „Byli si vědomi dřívějších nasmlouvaných a nerealizovaných zakázek a finanční situace společnosti. Věděli, že nemůžou z výtěžků předchozích, současných ani budoucích realizací smluvených zakázek získat tolik, aby za nově přijatá zálohová plnění mohli dostát svým smluvním ujednáním,“ uvedla policejní mluvčí.

Hradečtí kriminalisté dva muže a ženu v minulých dnech obvinili ze zločinu podvod. Všem třem, kteří jsou stíháni na svobodě, hrozí trest odnětí svobody na 2 roky až 8 let.

Nepřehlédněte: Hradecký archeolog odkrývá historii soupeření s Pardubicemi. Je to fenomén, říká

Zdroj: Stanislav Ďoubal