O rozkrytí organizované skupiny falešných bankéřů informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Podvodníci se vydávali za pracovníky České národní banky. Poškozeným volali pod smyšlenou legendou, že došlo k napadení jejich účtu a je třeba k záchraně úspor převést peníze na takzvaný záchranný účet.

„V některých případech přiměli poškozené k nainstalování programu pro vzdálenou správu, čímž získali neomezený přístup k jejich internetovému bankovnictví. Pro zvýšení důvěryhodnosti používali pravá jména zaměstnanců banky, telefonní čísla banky i Policie ČR takzvaný spoofing, takže si poškození mysleli, že hovoří se zaměstnancem banky či policistou,“ doplnila Kormošová. Spoofing telefonního čísla znamená, že podvodník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku banky nebo a tak podobně.

Oklamaní lidé přišli nejen o své úspory, ale i o peníze z úvěrů, o které si sami zažádaly. Peníze z účtu poškozených osob většinou skončily na účtech zejména ukrajinských občanů žijících v Česku. Ti obratem peníze z bankomatů vybírali a předávali dalším osobám. Těmto lidem, kteří zpřístupnili své účty, hrozí obvinění za trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Ilustrační foto.
Co do bitcoinmatu nasázíte, už nikdy neuvidíte. Žena z Hradce přišla o 70 tisíc

Královéhradečtí policisté organizovanou skupinu falešných bankéřů rozkryli po necelém roce a půl vyšetřování. Ve spolupráci s ukrajinskou policií se jim podařilo zlikvidovat callcentrum se sídlem v ukrajinské Oděse.

„Vzhledem k jejich velmi sofistikované trestné činnosti bylo obtížné získat jakoukoliv informaci vedoucí k osobám pachatelů. Po necelém roce a půl šetření, získávání důkazů, zjišťování podezřelých a rozplétání vazeb mezi nimi, již mohlo minulý týden dojít k tzv. realizaci. Přes sto policistů z téměř všech krajských útvarů a územních odborů Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje ve spolupráci s Národní policií Ukrajiny, Národní centrálou proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) a zásahovými jednotkami z různých částí ČR byli tak minulý týden nasazeni na realizaci zlikvidování navolávacího call centra se sídlem v ukrajinské Oděse. Realizace probíhala ve stejný den a čas na území České republiky a Ukrajiny,“ popsala podrobnosti zásahu Iva Kormošová.

Dvacet tři českých občanů (z toho 7 žen a 16 mužů) policisté zadrželi a 17 obvinili ze zvlášť závažného zločinu účast na organizované zločinecké skupině a 12 z nich navíc obvinili ze zvlášť závažných zločinů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Z těchto všech zadržených osob bylo na Ukrajině zadrženo 6 osob, které budou v rámci extradičního řízení vydány do České republiky a poté také obviněny ze stejných trestných činů. Dalších 17 osob - občanů Ukrajiny zadržela ukrajinská policie ve spolupráci s Policií ČR na různých částech Ukrajiny v rámci vlastního trestního řízení.

Ilustrační foto.
Falešní řemeslníci zkouší své finty na osamělé seniory v Hradci Králové

Policistům se podařilo jak v České republice tak i na Ukrajině dohromady zajistit téměř 50 notebooků, téměř 60 mobilních telefonů, přes 100 sim karet, necelou desítku flash disků a kryptopeněženek, přes 30 platebních karet, téměř půl milionu Hřiven, 80 tisíc dolarů, 1 tisíc Eur, drogy a zbraně. V rámci finančního šetření se nepodařilo na účtech obviněných zajistit žádné finance, jen tři nemovitosti na území Česka.

Policisté skupině zatím prokázali, že za rok (10/22 - 10/23) spáchali více než 150 skutků se škodou téměř 30 milionů korun, z čehož přes 22 milionů korun je škoda dokonaná, necelých 1,5 milionu korun ve stádiu pokusu a necelých 4 milionů korun ve stádiu přípravy. Předpokládá se však, že tato skupina má na svědomí dalších několik set skutků, čímž vzroste i způsobená škoda. V současné době spis obsahuje již přes 20 tisíc listů a okolo 1 TB dat.

Call centrum sídlilo v Oděse a řídil ho ukrajinský občan. Padesátiletá žena, která nejprve sama byla falešným operátorem, měla být hlavní náborářkou nových falešných operátorů z České republiky. Zadávala inzeráty na pracovní místa, komunikovala se zájemci, poté je proškolila a zajistila jejich odjezd na Ukrajinu. Operátoři si průměrně přišli na 80 až 200 tisíc korun měsíčně, dle jejich šikovnosti.

Na tři osoby (1 žena ve věku 50 let a 2 muži ve věku 40 a 42 let) policisté ke státnímu zástupci podali podnět na vazbu. Soudce následný návrh akceptoval a trojici minulý pátek do vazby poslal.

Všem obviněným hrozí až desetileté vězení.

Žena se s údajným zpěvákem skupiny Kabát seznámila přes sociální sítě. Koláž.
Falešný zpěvák Kabátu ji obral o vše. Žena z Bydžova přišla o více než milion

A to není vše, policisté při výše popsané realizaci odhalili ve dvou domech na Náchodsku i pěstírnu konopí a zadrželi tři muže ve věku 31, 44 a 51 let, kteří jsou v současné době stíháni na svobodě. „Nejstarší muž, jenž je partnerem výše zmíněné 50leté náborářky, je obviněn ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Oba mladší muži, kteří nejsou občany České republiky, jsou obviněni z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky. Nejstaršímu muži hrozí až 10leté vězení a oběma mladším až 5leté vězení,“ uvedla policejní mluvčí.

V obou domech policisté nalezli nákladné sofistikované technologie pro indoor pěstování, sklidili přes 250 vzrostlých rostlin konopí a zajistili téměř 9 kilogramů sušiny.

Jiří Nový, náměstek ředitele NCTEKK pro kybernetickou kriminalitu k případu dodává: „Na zmíněné operaci se podíleli příslušníci Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě společně se svými partnery z Národní policie Ukrajiny a ukrajinské Generální prokuratury. Díky dlouhodobé intenzivní mezinárodní spolupráci a osobní účasti českých policistů na Ukrajině při realizační části operace došlo k rozbití kompletní struktury organizované zločinecké skupiny. Trestná činnost v kyberprostoru nezná hranice a její odhalování vyžaduje vysokou odbornost a týmový přístup. Kvalitní práce týmu Krajského ředitelství policie Královehradeckého kraje a intenzivní spolupráce NCTEKKu s partnery na Ukrajině vyústily v likvidaci nebezpečné skupiny, která cílila na české občany. I přes mimořádně obtížnou bezpečnostní situaci na východě Ukrajiny se čeští policisté osobně podíleli na závěrečné fázi operace v ukrajinské Oděse a bezpečně se vrátili zpět domů ke svým rodinám.“

S využitím tiskové zprávy