Příběh první: Roman Ševčík, nejdéle vězněný člověk v Česku, žije z 9 500 korun měsíčně

V roce 2019 vyšel na svobodu po 30 letech (!) zpoza mříží Roman Ševčík (54) z Křtin u Brna. Prakticky celý život strávil ve vězení a v psychiatrické léčebně. V roce 1989 byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu se sexuálním podtextem.

Do vězení jej tehdy, ještě jako učně, poslala komunistická justice. Přiznání z mladíka na popud Státní bezpečnosti podle něj vymlátili komunističtí vyšetřovatelé, tehdy chtěli mít v Brně před sjezdem KSČ klid. A to i když několik svědků jasně řeklo, že v době vražd byl dvacet kilometrů daleko. A přestože dva lidé, které se vrah pokusil také zabít, opakovaně popsali útočníka jako někoho jiného.

Ševčík i právníci, kteří jeho případ dopodrobna znají, tvrdí, že byl a je nevinný. Žádosti o obnovu procesu i odškodnění ale zůstávají i pět let po Ševčíkově propuštění na bodu mrazu a tudíž nevyslyšeny.

„Žádné odškodnění jsem nedostal, i když by se mohlo podle právníků a mého zmocněnce pohybovat v řádech desítek milionů korun. Vypadl jsem jim z justičního systému. Odsoudil mne ještě předlistopadový režim a ten nový si se mnou neví rady,“ řekl Deníku muž, jehož příběh budeme v příštích dílech vyprávět podrobně.

Rodák z Křtin u Brna bydlel po propuštění na svobodu v Blansku, nedávno se přestěhoval k Dobříši ve středních Čechách. Žije z 9 500 korun invalidního důchodu, je prakticky nezaměstnatelný. Po třiceti letech za mřížemi mu navíc po úrazu chybí noha.

Příběh druhý: Syn policisty, který zemřel ve službě, nedostal ani korunu

Ani koruny odškodnění za duševní útrapy se nedočkal syn policisty, který zahynul v roce 2014 při havárii služebního vozu. U Doks na Českolipsku jej tehdy smetl ze silnice kamion.

close Agenda peněžité pomoci obětem trestných činů dle zák.č. 45/2013 Sb. o obětech trestných činů info Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti zoom_in Agenda peněžité pomoci obětem trestných činů dle zák.č. 45/2013 Sb. o obětech trestných činů

Syn a dcera pozůstalého policisty se o odškodné soudili u civilních a správních soudů deset let. Letos v únoru, po nekonečném justičním kolečku, vzal synovi definitivně naději na „bolestné“ Ústavní soud. Nezískal nic, protože podle ústavních soudců „nebyl nezaopatřeným dítětem, a nesplnil tak podmínky pro odškodnění podle zákona o služebním poměru“. Soudce zpravodaj Pavel Šámal v nálezu vyhlásil, že mladík se může ještě domáhat odškodnění u pojišťovny v rámci řízení o povinném ručení.

Napište nám svůj příběh

Nedostali jste jako pozůstalí nebo oběti trestného činu od státu či pachatele žádné či jen minimální odškodnění?

V roce 2022, odkud jsou poslední známá data ministerstva spravedlnosti, se v ČR domohla odškodnění jen polovina obětí trestných činů nebo jejich pozůstalých.

Za rok získalo odškodnění 175 lidí, naopak 169 poškozeným ministerstvo spravedlnosti satisfakci zamítlo. Obětem trestných činů stát za rok vyplatil dohromady 21,38 milionu korun. Úspěšný žadatel obdržel v průměru 122 tisíc korun.

Patříte mezi ně? Napište nám na adresu pribehy.zla@denik.cz.

Odškodnění za duševní útrapy získala alespoň mladší dcera mrtvého policisty. Stát jí vyplatil 706 649 korun podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Dcera sice požadovala vyšší sumu, tu však soudy smetly ze stolu – a podle Ústavního soudu tak učinily v souladu se zákonem.

Příběh třetí: Znásilněná Karolína se přisouzené satisfakce doprošuje marně

Žádné nebo liknavé odškodňování obětí je velmi ponižující. Dnes dvacetiletou Karolínu v jejích 12 letech opil a znásilnil otec nejlepšího kamaráda. Muž dostal pětiletý trest a soud mu nařídil zaplatit Karolíně 150 tisíc korun. Peníze od něj ale dívka neviděla a takřka se stoprocentní jistotou ani nikdy neuvidí.

Karolína proto požádala o proplacení přisouzené částky Ministerstvo spravedlnosti. Na odpověď čeká už asi deset měsíců. Peníze by přitom chtěla použít na studium a psychologickou pomoc. Svůj příběh popsala dívka v pořadu České televize 168 hodin.

Příběhy zla Jiřího Nováčka

info Zdroj: Deník

Nový seriál Deníku Příběhy zla Jiřího Nováčka přináší dokumentární rekonstrukce největších kriminálních případů České republiky. Čtenářům a posluchačům se v něm pokusíme objasnit fungování české kriminalistiky a justice. Rozebereme podrobně reálné dopady zločinů na každého z nás a řekneme si, jaké jsou pozice a role pachatelů, jejich obětí, policistů, žalobců, advokátů, soudců i uvězněných. Jisté jsou přitom jen dvě věci: páchat zlo se nevyplácí a dokonalý zločin neexistuje.

1. série - Muž, který nenáviděl ženy

Odškodňování obětí trestných činů

2. série - Američan Kevin Dahlgren, který vraždil v Brně