Sedmatřicetiletý Pavel Jireček, který měl být strůjcem trestné činnosti, odchází od soudu s trestem odnětí svobody na 26 let. Trest si odsedí ve věznici se zvýšenou ostrahou. Jeho komplic Alexandr Golubničenko (32), který se k činu přiznal a během vyšetřování spolupracoval, si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou 18 let. Při odchodu ze soudní síně nechtěl ani jeden z obžalovaných nic komentovat, ale Pavel Jireček se usmíval.

Pavel Jireček, který měl být strůjcem trestné činnosti, odešel od soudu s trestem odnětí svobody na 26 let. Trest si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Jeho komplic Alexandr Golubničenko, který se k činu přiznal a během vyšetřování spolupracoval, si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou 18 let. Zatímco u obžalovaného Alexandra Golubničenka vzal soud v potaz polehčující okolnost, že spolupracoval a vypovídal, u Pavla Jirečka nenašel polehčujícího nic.

Soud uznal oba obžalované vinné ze zvláště závažného trestného činu vraždy, předseda senátu Jan Šlosar potvrdil, že hlavním strůjcem trestné činnosti měl být právě Pavel Jireček. Přihlédl i k trestní minulosti Jirečka, který byl trestaný za násilí na jiných osobách.

„Pavla Jirečka usvědčuje výpověď spoluobžalovaného Alexandra Golubničenka i dalších svědků. Pokud by Golubničenko nevypovídal, nechtěl se účastnit rekonstrukce, pak by situace z hlediska důkazů byla mimořádně ztížená. Je však otázka, proč by Golubničenko křivě obvinil Jirečka. Vystavil by se hrozbě pomsty ze strany Pavla Jirečka. I z toho důvodu lze pochybovat, že by si Golubničenko vymýšlel,“ uvedl během zdůvodnění rozsudku předseda senátu Jan Šlosar.


Výpověď Alexandra Golubničenka naopak považuje za důvěryhodnou. „Jeho výpověď je od počátku konzistentní. Rekonstrukce trestné činnosti má přes šest hodin a během té doby se Golubničenko spontánně pohyboval v domech v Lubné i na Pohodlí a popisoval, co se odehrálo. Kdyby nepopisoval, jak se to stalo, byl by to zdařilý herecký výkon. Jednal však bez zaváhání a emocí, nepředstíral,“ konstatoval Šlosar.

Rozhodoval se na základě výpovědí a důkazních materiálů zajištěných z hlavního líčení. „Jediní, kdo byli přítomní jednání, jsou pouze přítomní dva obžalovaní. Ostatní včetně soudu na místě nebyli a skutkový děj je možné vyvozovat jen na základě důkazů z hlavního líčení,“ podotkl předseda senátu.

Vše o kauze Pohodlí naleznete zde.

S tresty nesouhlasí ani jeden z obžalovaných, naopak státní zástupkyně Lenka Faltusová je docela spokojená. „Rozsudek je v souladu s mým závěrečným návrhem. Tresty jsou ale mírnější než můj návrh, proto jsem si ponechala lhůtu na odvolání. Vycházejí z objektivně zjištěných důkazů u hlavního líčení, kdy jednání bylo spácháno v nepřímém úmyslu,“ sdělila po vynesení rozsudku státní zástupkyně Lenka Faltusová.


Obžalovaný Pavel Jireček se na místě proti rozsudku odvolal a o jeho trestu tak rozhodne vrchní soud. „Soudce nereagoval na všechny naše návrhy dokazování. Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku a uvidíme, co s tím udělá odvolací soud. Senát se s tím musí vypořádat, proč požadované důkazy nevykonal a je možné, že některé budeme opakovat v odvolacím řízení,“ vysvětlil obhájce Pavla Jirečka Pavel Novotný. Jedná se podle něj mimo jiné o výslechy některých dalších svědků nebo znalecký posudek ohledně podaného léku Questax a pervitinu poškozenému.

Lhůtu na odvolání si ponechal i druhý obžalovaný Alexandr Golubničenko. Jeho obhájkyně Alena Podhorná nesouhlasí s právní kvalifikací vraždy. „Pokud se týká trestu ve výši osmnáct let, tak ten je podstatně nižší než navrhovaný. Nicméně jsme si ponechali lhůtu na odvolání a počkáme na písemné vyhotovení rozsudku, jak bude odůvodněný. Pak se můj klient rozhodne, jestli se odvolá, nebo ne. Od začátku během vyšetřování i hlavního líčení spolupracoval, částečně se přiznal a rozporuje jen to, že chtěl společně s Pavlem Jirečkem poškozeného usmrtit,“ komentovala rozsudek Alena Podhorná.

Krajský soud také navrhuje náhradu nemajetkové újmy poškozených, a to rodině zavražděného mladíka. „Oba obžalovaní zaplatí matce poškozeného 1,5 milionu korun, sestře jeden milion korun a babičce rovněž milion korun. Nárok uplatnil i otec poškozeného. Z jeho výslechu vyplynulo, že byl sice biologickým otcem, nicméně v útlém věku poškozeného rodinu opustil a o syna se nezajímal, nepodílel se na jeho výchově a neplatil ani výživné. Soud proto dospěl k závěru, nejsou naplněny podmínky pro přiznání úhrady nemajetkové újmy,“ dodal Šlosar.

K brutální vraždě mladého muže došlo v Pohodlí u Litomyšle v červenci roku 2022. Obžalovaní Pavel Jireček a Alexandr Golubničenko měli mladíka unést z Břeclavska, týrat ho v domě v Lubné u Poličky a následně v Pohodlí. Po smrti tělo mladíka uvařili, kosti spálili a ostatky vylili na pole.

Čtení rozsudku

Čtení rozsudku | Video: Iveta Nádvorníková