Dnes 67letý muž z Černilova na Hradecku poslal v březnu 2017 ze svého účtu 50 tisíc korun na účet u Sberbank v Rusku. „Pan obviněný byl odsouzen, protože poslal finanční prostředky českému separatistickému bojovníkovi na východní Ukrajině, který byl v jiné trestní věci odsouzen jak pro trestný čin účast v teroristické skupině, tak i pro zločin spáchání teroristického útoku,“ uvedl v úterý po vynesení rozsudku státní zástupce Vrchního státní zastupitelství v Praze Martin Bílý.

Na zločin přišla policie při vyšetřování Alojze P., který právě bojoval od roku 2016 na straně separatistů na východě Ukrajiny.

Před dopraváky se schoval do pěstírny. Teď ho za pěstování marihuany poslal Krajský soud v Hradci Králové na 7 let do vězení.
Před dopraváky se ukryl v pěstírně konopí, teď dostal muž z Hradce 7 let

„Nechal se vyzbrojit a vystrojit a následně se podílel na různých vojenských úkolech, jako je hlídková a strážní služba a aktivně se přinejmenším na letišti v Doněcku, Horlivce, Charcyzku a Jasynuvatě zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám,“ uvedl žalobce. Alojze P. odsoudil v nepřítomnosti loni v únoru Městský soud v Praze na 20 let do vězení za teroristický útok a účast na teroristické skupině. Na východě Ukrajiny bojoval jako odstřelovač a velitel čety nejméně do dne 31. března 2020.

Pavel F. a státní zástupce uzavřeli dohodu o vině a trestu. Muž z Hradecka se k financování terorismu ve prospěch organizované teroristické skupiny doznal a s trestem souhlasil. „V té době jsem to vnímal poněkud jinak, než je to dnes. Vidím jako svoji chybu, že jsem jednal bez rozmyslu. S Alojzem P. jsme se viděli dvakrát nebo třikrát,“ řekl v úterý u soudu Pavel F.

Policisté zadrželi organizovanou skupinu navolavačů.
VIDEO: Krajští policisté zlikvidovali ukrajinské call centrum falešných bankéřů

Na platbě se dohodli přes internetovou komunikační aplikaci. Dále uvedl, že si myslel, že penězi pomáhá uprchlíkům a že si svou chybu uvědomuje. „Jako každý slušný normální člověk musím odmítnout ruskou agresi. Nevím, co s ním (Alojzem P. - poznámka autora článku) je dnes, od roku 2017 s nimi nejsem v kontaktu. Skončil jsem s nimi,“ vysvětloval odsouzený muž předsedovi senátu Jiřímu Vackovi. Dále řekl, že po útoku Ruska na Ukrajinu poslal 20 až 30 tisíc pro ukrajinské uprchlíky.

Sedmašedesátiletému muži z Černilova u Hradce Králové hrozila trestní sazba od 3 do 12 let. Nakonec dostal tři roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři léta a pokutu 250 tisíc korun. „Tento trestný čin není výjimečný, ale ani obvyklý,“ uvedl státní zástupce Martin Bílý. Obě strany se vzdaly práva na odvolání.

Mohlo by vás zajímat: Zdrogovaný recidivista před policisty zalezl do gauče. Vyhýbal se vězení

Zdroj: PČR