Na devětačtyřicetiletého recidivistu v době, kdy měl uložený zákaz řízení, narazila dopravní hlídka. Muž před policisty ujížděl.

„Světelným a zvukovým signálem dala hlíka řidiči pokyn k zastavení, na což však nereagoval a šlápl na plyn. Ujížděl vysokou rychlostí a nejevil úmysl zastavit. Ze silnice sjel na pole, které přejel a dojel až ke stavení, ve kterém se ukryl,“ popsala honičku loni v říjnu mluvčí policie Iva Kormošová.

Podívejte se na video z honičky, při které policie odhalila pěstírnu

Zdroj: PČR

Jenže úkryt si muž nevybral příliš chytře. „Obžalovaný se ukryl právě v pěstírně a tam ho hlídka našla,“ líčí tragikomický příběh z hradeckého Slezského předměstí státní zástupce Jan Vodička.

Policie našla 17 kilo marihuany a stovky rostlin

Ve čtvrtek stanul Václav V. před soudem. A eskorta ho přivezla z hradecké věznice v poutech. Na konci ledna ho totiž soud poslal do vězení za maření výkonu úředního rozhodnutí. Obžaloba mu tentokrát kladla za vinu, že ve dvou stodolách u svého domu od roku 2020 až do osudného října loňského roku pěstoval konopí.

Zdrogovaný řidič při honičce předjížděl, kde neměl, a vjížděl do protisměru.
VIDEO: Divoká honička před Hradcem. Propuštěný vězeň ujížděl pod vlivem drog

„Zřídil pěstírnu konopí, v níž skrytým vnitřním způsobem za využití botanických a technických prostředků vypěstoval v blíže nezjištěném počtu cyklů blíže nezjištěný počet rostlin konopí s vysokým obsahem kanabinoidních látek,“ uvedl žalobce Jan Vodička před soudem. Sofistikovaná pěstírna byla vybavená speciálními lampami, vzduchotechnikou a kriminalisté v ní našli téměř 17 a půl kila usušené marihuany a dalších 255 vzrostlých rostlin konopí v květináčích.

Před dopraváky se schoval do pěstírny. Teď ho za pěstování marihuany poslal Krajský soud v Hradci Králové na 7 let do vězení.Před dopraváky se schoval do pěstírny. Teď ho za pěstování marihuany poslal Krajský soud v Hradci Králové na 7 let do vězení.Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

„Z nichž mohl vyrobit celkem nejméně 17 kilogramů toxikomanicky upotřebitelné sušiny drogy marihuany,“ dodal státní zástupce.

K pěstování se doznal, ale bojoval za nižší trest

Obžalovaný invalidní důchodce před soudem nezapíral a skutek doznal: „Určitě mě to mrzí, jsem si vědom následků na syna a manželku,“ litoval Václav V. Obě strany se už předem pokusily dohodnout, ale neshodly se na výši trestu. Před soudem pak obžalovaný učinil prohlášení o vině, takže soud už jen řešil výši trestu. Za zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami muži hrozilo od 8 do 12 let.

Státní zástupce navrhoval 8 let, tedy dolní hranici trestní sazby. „Pan obžalovaný není osobou trestně zachovalou. Odkazuji na poslední dvě soudní rozhodnutí. Dopustil se trestné činnosti v podmínce a jedná se o recidivistu," uvedl v závěrečné řeči Jan Vodička. Obhájce naopak uvedl, že samotná trestní sazba je v případě marihuany přísná. „Byl to takový amatérský pokus doma si vypěstovat marihuanu. Jedná se o marihuanu, nejedná se o tvrdé drogy. Můj klient se doznal, svého činu lituje, mrzí ho to. Určitě si nějaké ponaučení najde,“ bránil svého klienta Jiří Slezák.

Policie objevila v centru Hradce pěstírnu konopí.
FOTO, VIDEO: Policie objevila v centru Hradce pěstírnu konopí

Soud nakonec poslal Václava V. do vezení na souhrnný trest 7 let, nařídil propadnutí drog, vybavení pěstírny a přidal také zákaz řízení na dva roky. „Je to problematická osoba, opakovaně se dopouštěl trestné činnosti. Vždy se to ale řešilo podmíněným trestem, je schopen nějaké sebereflexe,“ vysvětloval rozsudek senátu jeho předseda Petr Mráka. Odsouzený se práva na odvolání vzdal, státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání.