Projekt se zrodil v minulém roce a už tehdy se setkal s jednoznačně příznivou odezvou. Nebyl tedy důvod nepokračovat. „Ale že přijde nakonec skoro šest set lidí, v to jsme ani nedoufali,“ říkal v pátek vedoucí jičínského biografu Michal Miškovský.

První tři filmy nabídlo letní kino o víkendu a na programu jsou ještě čtyři: dnes večer můžete zajít na Pulp Fiction: historky z podsvětí režiséra Quentina Tarantina, ve středu je připraven český filmový muzikál Trhák, páteční večer jistě potěší malé i velké pohádkou S čerty nejsou žerty a celý týden vyvrcholí v sobotu legendárními Beatles a jejich Perným dnem.

Biograf pod širým nebem není v Čechách ničím neobvyklým, přesto je však Jičín unikátní. Jde o digitální technologii, v níž je zdejší letní kino v podstatě průkopníkem.

Při hledání důvodů úspěchu pořadatelé vyzdvihují letošní novinku – spojení filmu s tematicky blízkým koncertem. Že to je spojení šťastné, dokazuje právě páteční vystoupení skupiny ABBA revival před promítáním úspěšného muzikálu Mamma Mia! Ani kapela, která přijela až od Ostravy, opravdu nečekala tak výtečnou atmosféru.

Po těchto zkušenostech se dá očekávat, že podobný zájem bude i o finální sobotní promítání Perného dne, před nímž vystoupí The Beatles Revival z Jičína. Pravděpodobnost, že by zájemci zůstali bezradně stát před bránou čestného dvora, je sice malá, ale několik takových v sobotu skutečně bylo.

„Nejlepší je koupit si lístek v našich předprodejích, tedy v infocentru nebo v Masarykově divadle. A kdo si chce sednout, měl by radši přijít včas anebo si s sebou vzít třeba deku,“ radil Michal Miškovský.

Protože oblíbený projekt takřka „musí“ pokračovat, přemýšlejí už pořadatelé z jičínského biografu o příštím ročníku. „Asi bychom měli u diváků velký průšvih, kdybychom to ukončili, takže dáváme dohromady nápady,“ řekl Michal Miškovský a naznačil, že těšit se můžeme na další muzikál, typicky letní western a samozřejmě i koncerty známých osobností. Ondřej Dufek