Nablýskaná fára a vůně benzinu. K tomu staré dobré stroje Harleye – Davidson a ohlušující rachot motorů.

Tak tohle slibuje jedna z novinek letošního festivalového dění v regionu – American Hot Wheels. Příznivci a majitelé starých amerických aut a motocyklů se sjedou do areálu Festival parku předposlední květnový víkend.

Ladné křivky „starých krasavců“ však mnohdy klamou a pod kapotou skrývají neskutečnou sílu. Tu budou moci majitelé změřit hned při několika soutěžích. A lačné publikum podpoří své favority pořádným fanděním.

„Řidiči se svými vozy budou moci vyzkoušet jízdu zručnosti, schopnosti motorkářů ověří naopak jízda pomalosti. Chybět nemohou tradiční disciplíny, tedy závod ve sprintu na 1/8 míle, soutěž o nejlepší zvuk či gumování ve vyhrazeném areálu,“ vyjmenovala jen některé soutěže Darina Sieglová z pořadatelské agentury Festivalpark Production.

Organizátoři pamatují i na rodiče s ratolestmi, pro které bude připraven dětský koutek. Pro zpestření zábavy je v plánu hned několik sportovních aktivit. Adrenalinovou záležitostí bude horolezecká stěna a možná i trochu vodní fotbal.

K pivu pak nesmí chybět stolní fotbal a pro vyznavače „létání“ budou přichystány trampolíny. Vstupenka na oba dny přijde na 200 korun. Na jeden den 150 korun.

Co se chystá pro rok 2010:

23. dubna - Majáles, Šimkovy sady Hradec Králové

1. – 2. května – Gurmán – slavnosti jídla a pití, Festival park, NOVINKA
Akce určená všem milovníkům dobrého jídla a pití, a také pivního moku. Představí se desítky restaurací a pivovarů z celé České republiky. Své kulinářské umění předvede dvacet restaurací a zlatavý mok nabídne více než dvacet pivovarů. Akce se může pyšnit kuchařskými esy, jako jsou Zdeněk Pohlreich, Emanuele Ridi nebo Jan Punčochář. Své triky předvedou barmani nebo baristi, kteří se utkají v mezinárodním klání v přípravě kávy.
Jednodenní vstupné přijde na 90 korun. Dvoudenní permanentka stojí 150 korun.
/více o gurmánském festivalu čtěte zde/

23. dubna - Český majáles
Jedním z prvních hudebních festivalů je Český majáles, který se v pátek zastaví i v Hradci Králové. Jména skupin, které se představí v Šimkových sadech, hovoří za vše: Kryštof, Horkýže Slíže, Vypsaná fiXa, MIG 21, Sto zvířat a UDG. Areál se otevře ve 14 hodin a na konci večera se bude volit král majálesu.
/více o majálesu čtěte zde/

22. – 23. května – American Hot Wheels
, Festival park, NOVINKA
Setkání nejen milovníků historických amerických automobilů z domova i zahraničí, staré dobré stroje Harleye – Davidson a ohlušující rachot motorů. Řidiči si vyzkouší jízdu zručnosti, jízdu pomalosti, závod ve sprintu na 1/8 míle, soutěžit budou o nejlepší zvuk či gumování ve vyhrazeném areálu. Adrenalinovou záležitostí bude horolezecká stěna a možná i trochu vodní fotbal.
/vše čtěte zde/

29. května - Na jednom břehu, Letní kino Širák

19. června - Smiřický hrnec, fotbalový stadion SK Smiřice

3. – 6. července – Rock for People, Festival park
Zavedená stálice v podobě největšího hudebního festivalu v České republice.

24. července – Pleasure Island, Festival park, NOVINKA
Novinka v oblasti taneční muziky. Na jeden den si areál zamilují vyznavači elektronických rytmů a laserových show.

30. – 31. července – Play Fast or Don´t , Festival park, NOVINKA
Trocha tvrdé muziky v podobě hardrocku, hardcoru nebo metalu.

30. července - 1. srpna - Motosraz Iron Bikers - bývalé kasárny Chlumec n. C.

18. – 21. srpna – Hip Hop Kemp, Festival park
Druhá ze stálic. Do Hradce se sjedou špičky v oboru z celého světa.

podzim - Bienále výtvarného umění Hradec Králové, NOVINKA
Umělecká díla zasazená do netradičního prostoru vytvoří kouzelnou atmosféru. Ve Festival parku se představí díla asi patnácti až dvaceti mladých tvůrců - a to z České republiky, z Polska, Německa, Slovenska a Rakouska. Nepůjde jen o sochy či plastiky, ale také o umělecké 3D objekty nebo velkoformátová plátna a audio i video projekce.
/o prvním ročníku výtvarného "festivalu" se dočtete zde/

10. - 12. září - Truckfest, Festival park

.

Festivaly, které se konaly na hradeckém letišti v roce 2009:

Zde najdete více o jednotlivých akcích včetně bohatých fotogalerií.
Metalomanie, Rock for People (video, foto, souhrnné články), Summer of Love (foto, články), Hip Hop Kemp (fotoreportáž), Semtex festival, Truckfest (fotogalerie)

.

Další letní společenské akce, koncerty a festivaly za rok 2009 na Královéhracku si prohlédněte zde:
Vyznavači zábavy se připravují na festivalové léto