Expozici můžete zhlédnout v Galerii Pod Žebrovkou a ve Švédské síni novoměstského zámku do 29. září. Otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Na návštěvníky se těší půvabná princezna Arabela s celou královskou rodinou, černokněžníkem Vigem, zlým Rumburakem, mocným Fantomasem a mnoha dalšími postavami z Říše pohádek.

K vidění jsou také rekvizity z tohoto kultovního seriálu, například jediný dodnes zachovaný kouzelný prsten, křišťálová koule, cestovní plášť nebo královská koruna a žezlo.

Navštívíte-li Říši pohádek pro děti i dospělé, ocitnete se mezi kostýmy královské rodiny a čarodějů první i druhé kategorie, které doplňují další kostýmy z obou pohádkových sérií.

Výstava se také dotýká estetického fenoménu 70. let, který je nerozlučně spjat s tehdejším ideálem „moderní“ civilizace tolik obdivovaným rozmařilou princeznou Xenií.

Na výstavě si připomenete na padesát kostýmů jak z první třináctidílné série Arabela (1979 až 1980), tak z šestadvacetidílného pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1990 až 1993).

Autorská výstava Petra Lukase, Jana Marouška a Viktorie Knotkové využívá dostupných kostýmů a rekvizit zapůjčených z fundusů a skladů České televize a je dotvořena vlastními doplňky zejména u předmětů, které se do dnešních dnů z různých důvodů po třiceti nebo sedmnácti letech od natáčení nezachovaly. (zr)