Co uvidíte?
STASI byla jednou z nejmocnějších tajných policí na světě. Její příslušníci se museli snažit, aby vypadali jako obyčejní lidé. Znovuobjevené fotografie představují skutečné tajné agenty, jak si nasazují paruky a umělé kníry, nacvičují boj, oslavují či fotografují sami sebe.

Jak se převlékat jako západní turista, jak dlouho si držet falešný knír u nosu, než uschne lepidlo nebo proč je výhodné při misích používat polaroid – nejen to učily hlavy východoněmecké tajné policie STASI své agenty na podrobných seminářích. Fotografie, které na nich pořizovaly, znovuobjevil a tři roky zpracovával německý fotograf Simon Menner. V úterý je představil i zhruba padesátce návštěvníků hradecké městské knihovny, která dorazila na vernisáž.

„Mnoho snímků je pořízeno na polaroidový fotoaparát. Ten sloužil k zdokumentování míst, která poté agenti důkladně prohledávali. Díky polaroidové fotce pak po svém řádění místo zase dokonale vrátili do původního stavu. Většina lidí tak ani netušila, že jim agenti STASI prohledávali byt," komentoval při své úvodní přednášce promítané záběry z archivů tajné policie. Sám přiznal, že vybíral hlavně fotografie, které by v archivech tajné policie nečekal. Výstavu najdete v 1. patře.

Michaela Zumrová