Výjimkou bude 24. listopad, kdy se v Třebechovicích uskuteční Kateřinský jarmark a lidem bude přístupný Proboštům betlém, řekla Šárka Marková z třebechovického muzea.

"Jako každoročně je nutné od prachu vyčistit celý betlém i s jeho mechanikou, připravovat budeme také novou výstavu betlémů, kterou si lidé budou mít šanci prohlédnout od 30. listopadu," uvedla Marková. Na konci listopadu začne v Třebechovicích tradiční akce nazvaná Betlémské řezání 2007, které se zúčastní amatérští a profesionální tvůrci betlémů z celé České republiky.

Největší magnetem třebechovického muzea je přes 100 let starý Proboštův betlém vyřezaný z lipového dřeva. Betlém má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech. Muzeum má ve svých depozitářích dalších přibližně 130 lidových betlémů ze skla, dřeva, textilu či papíru. Na konci loňského roku muzeum získalo betlém Františka Kubíčka z Plasnice v Orlických horách, který tvoří soubor přibližně 300 figurek a staveb.