To bude festival Obscene Extreme, který začne ve středu v areálu trutnovského Bojiště. Není to jen hudební řádění nejtvrdšího kalibru. Kosmopolitní setkání vyznavačů různých stupňů metalu láká fanoušky z celého světa. Loni si našlo cestu do Trutnova 73 národů ze všech kontinentů vyjma Antarktidy. Mezi nimi Indové, Chilané, Keňané nebo Nepálci.

I letos se chystají do Trutnova tvrďáci z Argentiny, Jižní Afriky, Japonska nebo Austrálie. V akci uvidí bezmála 90 kapel. Z nich bude jen sedm českých, jedna trutnovská, naopak z USA šestnáct. „Největšími lákadly jsou legendární Repulsion z Los Angeles, které jsem lákal na Bojiště patnáct let a vždycky o nich snil, a nejprodávanější deathmetalová kapela všech dob Cannibal Corpse,“ odkrývá hlavní hvězdy organizátor Obscene Extreme Miloslav Urbanec alias Čurby.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Ačkoliv festival budí hrůzu, v Trutnově nemá nálepku problémové akce. Organizátoři každoročně vyhlašují nulovou toleranci násilí. Zakládají si na dobré pověsti a přátelské kosmopolitní atmosféře, která láká do Trutnova fanoušky nejtvrdší hudby z celého světa. Ti se dosytosti vyřádí v kotli festivalové arény.

„Nejsou s nimi žádné problémy, naopak se chovají velice slušně,“ sděluje zkušenosti s účastníky Obscene Extreme Naďa Růžičková z hotelu Alfa v Trutnově. „Hotel je na festivalový týden plný. Prakticky všichni jsou hosté, kteří jezdí pravidelně a pobyt si zamlouvají s ročním předstihem podle termínu festivalu. Máme hosty, kteří k nám jezdí kvůli Obscene Extreme už patnáct let,“ dodává.

Kolik národů se letos v Trutnově sejde? Bude jich víc než loňských 73 a předloňských 65?

Hudební festival Obscene Extreme se koná v Trutnově v areálu letního kina Bojiště tento týden od středy do neděle. Je to 21. ročník. První den v noci bude mít premiéru film Čurby - The 20th anniversary of Obscene Extreme, který v Trutnově loni natáčeli švédští dokumentaristé k 20. výročí festivalu. Vstupenka stojí 2200 Kč, jednodenní se neprodávají s výjimkou soboty, kdy stojí 1500 Kč. Jídlo je veganské a vegetariánské.