„Přípravy trvaly celý rok, první koncert nás čeká v Pekingu, v jednom z nejkrásnějších sálů celé Číny. Hned po příletu pojedeme ale do studia hlavní čínské televize CCTV, která s námi natočí dvě naše skladby včetně krátkého klipu, který poběží vždy před finálovým olympijským studiem přenášejícím do celé země zprávy z právě probíhající olympiády v Riu. Je to pro nás velká čest a skvělá propagace sboru," říká ředitel Boni pueri Pavel Horák, který letos se sborem zahájil již 20. sezónu v roli uměleckého šéfa.

Český chlapecký sbor Boni pueri připravil pro čínské publikum nový repertoár, některé skladby nastudoval také v čínštině. Mezi ně patří právě i ta „olympijská" You and me, která zněla při zahájení Olympijských her v Pekingu v roce 2008.

„Zde ji měla původně zpívat přední čínská sopranistka. Protože však chtěli pořadatelé připomenout spojení jednotlivých zemí světa, symbol olympiády, ujala se sopránového partu spolu s čínským zpěvákem nakonec známá anglická zpěvačka Sarah Brightman. Čínská sopranistka se ale provedení skladby přece jen dočká a natočí ji právě s námi," usmívá se Pavel Horák.

CCTV provozuje síť 22 různorodých televizních stanic, které jsou dostupné více než miliardě diváků. Zájem médií je upřen i na koncerty Boni pueri. V Pekingu i Šanghaji budou přítomni také nejvyšší představitelé obou měst a největší obchodní partneři České republiky. Na jejich neformální setkání je pozván také sám ředitel Boni pueri. Mezi velké zážitky bude jistě patřit i pohyb zpěváků po samotném pekingském Národním divadle ve tvaru kapky, která pluje po velkém uměle vytvořeném jezeře, kam se přichází pod vodou. I ostatní koncertní sály pojmou několik tisíc posluchačů a během čtrnácti dnů byly tzv. dobré vstupenky na Boni pueri již vyprodány.

Boni pueri vystoupí také v Baoutou, které leží ve Vnitřním Mongolsku. Generálním partnerem turné je Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, která doprovázela Boni pueri již loni při státní návštěvě prezidentského páru v Šanghaji.

(hm)