Mimořádný úspěch měla v sobotu v podvečer vernisáž obrazů Marka Brodského v hradecké Galerii U Klicperů.

Trauma

Jeden z nositelů slavného hereckého jména, letos padesátiletý Marek, si v galerii v srdci Klicperova divadla nejdříve zběžně prohlédl instalaci svých pláten a pak se důsledně držel v ústraní. Po svém otci, vynikajícím českém herci Vlastimilu Brodském, totiž zdědil nejen talent a temné oči, ale i uzavřenost.

„Jsem samozřejmě rád, že moje obrazy lidi pobaví a chodí se na ně dívat, ale každá společenská událost včetně vlastních vernisáží je pro mě tak trochu trauma. Nejraději bych seděl doma u počítače, namontoval na něj kameru a sledoval to všechno na dálku,“ postěžoval si spíš vážně, než naoko.

Tajemství

Veškerou komunikaci s návštěvníky vernisáže rád nechal na svém hostu, hudebníku Jiřím Dědečkovi. Oba zjevně sdílejí stejné téma – hřbitovy. Ty, které se téměř výhradně objevují na obrazech Marka Brodského: barevné vesnické hřbitůvky s nádechem kouzla a romantiky, po svém zpracovává i Jiří Dědeček. Noblesní, vzdělaný mistr slovních hříček a nečekaných souvislostí byl vtipným společníkem.

„Když už člověk zemře, měl by to brát vážně,“ promluvil mezi písničkami. „Popírá to například hrobka na jednom ostravském hřbitově obložená černými a bílými kachlíky jako veřejná toaleta, na které se skví nápis: Tady odpočívá rodina Šťastných a Veselých,“ culil se Jiří Dědeček, který – bohužel – nebývá častým hostem východočeských pódií.

Lehce morbidní téma ovšem není tím nejpodstatnějším bodem, který oba pány spojuje. „Do života nás dvou vstoupila osudovým způsobem tatáž dáma,“ potvrdil Jiří Dědeček svoji typickou vlastnost – téměř absolutní otevřenost. „Samozřejmě – v různých časových úsecích. V opačném případě bychom si my dva nejspíš notovali jinak a na jiných krchovech.“

Marek Brodský se na rozdíl od své nevlastní sestry Terezy věnoval herectví pouze několik let. Svůj talent věnoval spíše malování a muzice – v osmdesátých letech založil kapelu Nahoru po schodišti dolů band, pro kterou napsal téměř všechny texty k písničkám. Knižně vyjdou v květnu, při příležitosti jeho padesátin.