Hudební festival Za poklady Broumovska, který od začátku léta putuje po barokních kostelích regionu a nabízí posluchačům skladby klasických i současných autorů, se chýlí ke konci.

V sobotu 29. srpna se v Otovicích v kostele svaté Barbory uskuteční předposlední festivalový koncert. Tentokrát je na programu vystoupení smyčcového Bennewitzova kvarteta. V podání čtveřice interpretů tady zazní skladby Leoše Janáčka nebo Josepha Haydna.

Proměny

Členové Bennewitzova kvarteta (Jiří Němeček – housle, Štěpán Ježek – housle, Jiří Pinkas –viola, Štěpán Doležal – violoncello) o své hře říkají: „Hra v kvartetu pro nás znamená komunikaci. Je pro nás výzvou spojovat čtyři různé pohledy a z jejich prolnutí získávat originální výsledek.

Jen takovým způsobem totiž vzniká hudba mnoha barevných a zvukových proměn, které ji udržují stále živou a svěží. Jedině skrze otevřenost a pozorné naslouchání můžeme ze čtyř charakteristických hlasů vytvořit harmonický celek, díky němuž pak navážeme kontakt s publikem. V tom okamžiku se koncert mění v zážitek. Při výběru programů dáváme vždy přednost skladbám, které nás oslovují a kterými jsme tedy i my schopni promlouvat k posluchačům. Mluvené slovo, jímž naše koncerty pravidelně uvádíme, nabízí proto posluchačům nové možnosti poslechu živé hudby.“

Ojedinělý festival už čtvrtý rok nabízí mladým a úspěšným interpretům možnost setkat se se svým publikem v atraktivním prostředí kostelů broumovského regionu, o jejichž postupnou rekonstrukci se také stará.

Zisk z dobrovolného vstupného na každý z koncertů je totiž určen právě na opravy a péči o tyto barokní skvosty převážně z dílny otce a syna Dientzenhoferů.

Finále v Broumově

Letošní čtvrtý ročník festivalu barokní hudby Za poklady Broumovska, který na opravu kostelů zatím získal zhruba devadesát tisíc korun, uzavře koncert Českých komorních sólistů a mladého hobojisty Viléma Veverky v klášterním kostele svatého Vojtěcha v Broumově v sobotu 5. září.