V hlavních rolích baletního představení přenášeného z moskevského Velkého divadla vystoupí velké hvězdy - Nina Kaptsova a Artem Ovrachenko. Tuto verzi světoznámého baletu rekonstruoval podle původní choreografie Maria Petipy pro Bolšoj teatr současný ruský choreograf Jurij Grigorovič, který je mistrem ve znovuoživování tradičních Čajkovského baletů v jejich originální kráse a tradici ruského stylu.

Nina Kaptsova

Interpretka něžných ženských rolí jako Giselle, Frygie ve Spartakovi, Šírín v Legendě o Lásce, princezna ve Spící Krasavici, Amorek v Donu Quichotovi či Helena ve Snu noci svatojánské svým jemným projevem zvýrazňuje kontrast k typickému macho stylu mužských interpretů souboru. V Louskáčkovi září v hlavní roli dívenky Marie.

Louskáček

Balet na motivy noveleta E.T.A Hoffmanna je pohádkou o holčičce Marušce a jejím kouzelném vánočním dárku – louskáčku na ořechy, který se v její fantazii promění v krásného prince a společně putují královstvím vánočního stromu, kde přemůžou zlého Myšího krále.

Jurij Grigorovič

Diváci mají možnost vidět klasické nastudování, typické pro balet Velkého divadla. Choreografii vytvořil podle historického originálu Maria Petipy Jurij Grigorovič, který formoval styl souboru po dlouhých úspěšných třicet let, kdy se těšil na výsluní největší celosvětové slávy. Pro Národní divadlo v Praze Jurij Grigorovič před několika lety nastudoval velmi úspěšnou verzi baletu Raymonda.

Velký balet

Velký balet je bezesporu jedním z nejlepších baletních souborů na světě. Jeho tradice se odvíjí už od carského Ruska (1776), ve 20. století si vybrousil svůj typický až atletický styl a i dnes je plně hoden svého jména. Soubor se pyšní hvězdnými tanečníky jako Světlana Zacharova, Natalia Osipova, Ivan Vasilijev, či Michail Lobukin. Velký balet zvolil pro dramaturgii sezony přímých přenosů do kin tradiční klasické klenoty svého repertoáru. Virtuozitou jejich provedení si dobývá srdce diváků po celém světě již řadu let.

Balet v kině

Přímé přenosy nebo záznamy Velkého baletu a Baletu Pařížské opery, které uvádí také artkino Centrál, kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. První přenos Baletu Pařížské opery se uskutečnil v prosinci 2009, první přenos Velkého baletu v březnu téhož roku. První sezona baletních přenosů byla zahájena v červenci 2010 přenosem představení Malá tanečnice Edgara Degase z Pařížské opery. V současnosti na projektu participuje již devět kin v České a Slovenské republice včetně hradeckého artkina Centrál.

(dt)