V pátek a v neděli večer se město stalo rájem opery. Ovace vstoje nadšených diváků sklízela při Mezinárodním open air festivalu v atriu Nového Adalbertina vyprodaná představení Carmen, v nichž vystoupily hvězdy světové operní scény.

Uznání předních odborníkůRežisér Edmund Gleede z Mnichova už před pěti lety v Hradci Králové inscenoval Figarovu svatbu. „Prostředí atria Nového Adalbertina je fakt přímo kouzelné. Při letošní Carmen se tady sešel skvělý soubor i sólisté. Nerad chválím, ale podle mne šlo skutečně o zatím nejkvalitnějí podání Carmen na světě.“
V hlavní roli vystoupila sólistka Metropolitní opery New York Ellen Rabiner, dona José představoval přední tenor z New Yorku James Higginbotham.

Dirigentem byl známý Brian Asher Alhadeff z Los Angeles, který byl na hradeckém open air festivalu už pošesté. Diváky zaujal i svou vitalitou a nadšeným projevem.

„Dělat operu v Hradci, a zejména v atriu Nového Adalbertina, tedy v prostředí obklopeném bohem, je úžasné a vlastně i malý zázrak. Město si to ale zaslouží, jsou tady lidé, kteří umění rozumějí. Skvělý výkon odvedl také orchestr hradecké filharmonie,“ tvrdí.

Elen Rabiner se svěřila, že zpívat Carmen je zážitkem a že ona tuto charakterově složitou postavu vždy prožívá celým srdcem.

,,Hradec Králové je půvabným, zahradním městem. Nikde jinde jsem ještě neviděla tak krásnou historickou architekturu,“ říká nadšeně.

James Higginbotham mimo jiné nezapomněl zase říct, že mu moc přirostla k srdci česká kuchyně včetně knedlíků a vůbec úroveň naší gastronomie. „Co se týká opery a kultury, rád se sem vždy vrátím, cítil jsem se tady moc fajn,“ dodal.