Certifikát má od nynějška právo užívat i Eva Tatoušková z Nového Města nad Metují. Ta šije lidové kroje a dobové oděvy, zhotovuje jejich repliky a nebo provádí jejich opravy. Její kroje jsou v muzeích, ve skanzenech, oblékají se do nich soubory folklorních tanců. K vidění jsou například v sezóně Ratibořicích, kdy v nich zde chodí oživlé historické postavy. „Značka je takové zviditelnění, protože když jezdíme po řemeslných trzích v celé republice, tak se nás často ptají, odkud jsme. Se značkou to bude dobrá propagace. Navíc máme vždy při tom na sobě i kroje z Orlických hor,“ říká Eva Tatoušková.

Potěšen skutečností, že mezi výrobci je o značení takový zájem je koordinátor značení místních produktů v regionu Luboš Řehák. „V letošním roce jsme již udělili právo užívat certifikát jablíčkům z Ovocných sadů ze Synkova a nyní nám vlastně přibylo hned pět dalších. V Orlických horách tak již máme dokonce sedmnáct označených výrobků,“ uvedl Řehák.

Mezi tradičními výrobky, které certifikát získaly, jsou dřevěné hračky, které vyrábí Karel Jirsa z Pohoří. Káču, jo-jo, pokladničku v podobě prasátka a kolotoč se sněhuláky a zvířátky si tak lidé na jarmarcích podle certifikátu, který stvrzuje ruční výrobu, již nespletou.

Certifikační komise udělila ochrannou známku Orlické hory originální produkt košíkářské dílně na Kopečku v Bartošovicích v Orlických horách. Zde osoby se zdravotním postižením zhotovují z vrbového proutí především koše různé velikosti, ošatky, obaly na květináče, podnosy či proutěné zvonečky. Tkalcovská a keramická dílna na Kopečku získala známku již v loňském roce Dalším výrobcem, který má právo dvouletého užívání značky, je ZOPOS Přestavlky. Ten může certifikátem označovat Chlenskou uzeninu. „Jedná se o tepelně opracované uzené masné výrobky, vyrobené z čerstvé kvalitní suroviny. Vyrábíme je z vytříděného masa a bez použití náhražek,“ uvedl Josef Myšák, předseda představenstva společnosti.

Značení originálních výrobků v Orlických horách organizují místní akční skupiny Pohoda venkova a Vyhlídka za přispění a podpory Královéhradeckého kraje. ⋌