Amatérští zpěváci od devíti do šestadvaceti let mohou letos už pošesté zkusit štěstí v mezinárodní soutěži nazvané Česko zpívá. Je společným dílem rtyňské taneční školy Bonifác a umělecké agentury Art Presto a její patronkou je zpěvačka Kamila Nývltová, pro kterou se podobná televizní soutěž talentů před několika lety stala odrazovým můstkem k zajímavé kariéře.

Poslední termín pro podání přihlášek do letošního ročníku se rychle blíží – pořadatelé jej stanovili na úterý 31. ledna.

Novinky

Letošní ročník soutěže Česko zpívá, do kterého se mohou přihlásit děti a mladí lidé bez hudebního vzdělání nejen z České republiky, ale i ostatních evropských států, přináší oproti tomu loňskému hned několik novinek.

„Jednou z nejdůležitějších je forma nahrávky, která musí být součástí přihlášky,“ říká ředitelka soutěže (a zpěvaččina matka) Iveta Nývltová. „V minulých letech jsme po soutěžících žádali nazpívanou píseň fyzicky, na CD, což pro mnohé zájemce bylo technicky velmi složité. Letos nám stačí nahrávka pouze v elektronické podobě, jako příloha k e-mailové přihlášce.“

Tu, stejně jako všechny potřebné informace k soutěži a její organizaci, najdou zájemci na webových stránkách www.cesko-zpiva.cz.

Finále v Trutnově

Všechny přihlášky, které do konce ledna dorazí pořadatelům, porota vytřídí a podle míst, odkud se přihlásí nejvíce soutěžících, pak vyhlásí tři předkola v různých městech České republiky. Odtud vzejdou účastníci semifinále a finále v obou kategoriích (v dětské od 9 do 14 let a v dospělé od 15 do 26 let), které se uskuteční ve dnech 20. a 21. dubna v trutnovském Uffu.

Porota

V porotě soutěže Česko zpívá zasednou takříkajíc známá jména: hlasový pedagog Eduard Klezla, zpěváci Tomáš Savka, Bohouš Josef, Veronika Zaňková, Renata Drössler nebo hudební producenti Lukáš Černý a Milan Herman. Většina z nich také prokáže svoji způsobilost k členství v porotě vystoupením na galavečeru v Trutnově.

Soutěží Česko zpívá, které se od prvního ročníku účastní vždy kolem dvou set mladých lidí ročně, v minulých letech úspěšně prošla například Markéta Konvičková nebo Michal Šeps.