Český chlapecký sbor z Hradce Králové si na úvod nové koncertní sezony připravil pro své domácí hradecké publikum slavnostní koncert. V neděli 7. října uvede ve světové premiéře Žalozpěv za zabité děti pro chlapecký sbor, ženské sólo a klavír, jehož autorem je soudobý český skladatel Marek Kopelent. Ten v letošním roce oslavil osmdesáté narozeniny.

S hosty

Koncert s názvem Sborové umění napříč staletími se koná jako součást koncertního cyklu Královéhradecká zastavení Českého chlapeckého sboru, v němž si hradečtí zpěváci pravidelně zvou významné hosty. Ti nebudou chybět ani v první říjnovou neděli v hradecké katedrále svatého Ducha.

„Tentokrát jsme si pozvali dívčí sbor Cancioneta Praga, který je vynikajícím tělesem, i když je historií ještě mladší než náš sbor. Vznikl totiž teprve nedávno ze zpěvaček zaniklého sboru Bambini di Praga. Na koncertě bude každému sboru patřit samostatný blok, ale se sbormistrem Lukášem Jindřichem jsme  našli i několik skladeb, které zazní v podání obou sborů společně," říká umělecký vedoucí a sbormistr Českého chlapeckého sboru z Hradce Králové Jakub Martinec.

Skladba na míru

Hlavním tahákem koncertu bude bezesporu světová premiéra díla Marka Kopelenta Žalozpěv za zabité děti. „Jedná se o dílo, které je napsané přímo na tělo pro chlapecký sbor. Prolíná se v něm duchovní rovina s osobními pocity autora, klasický zpěv se střídá s šepotem, celá skladba je prošpikována náročnými rytmy i intervaly a do toho všeho se přidává ještě bláznivější klavír. Bál jsem se, že bude dílo pro kluky náročné, že je neuzpívají nebo že je třeba nepochopí. Musím však uznat, že mé obavy byly liché. Marku Kopelentovi patří má obrovská poklona, všech pět částí do sebe po všech stránkách zapadá a tvoří logický celek, jehož vyznění je opravdu silné," dodává sbormistr Jakub Martinec.   (ms, fri)