Kromě dějiště konference v Madisonu ve státě Wisconsin zavítá během devíti dnů i do dalších velkých měst v pěti amerických státech.

American Choral Directors Association je organizace, která sdružuje dvaadvacet tisíc sbormistrů z celého území Severní Ameriky. Výběr sborů, které mají možnost vystoupit v rámci výročních konferencí, je velmi přísný a už samotné pozvání bývá považováno za velké ocenění nejenom pro sbor, ale i sbormistra.

Svátek v Madisonu

„Náš hodinový koncert v Madisonu se uskuteční v překrásném koncertním sále s dokonalou akustikou Overture Center for the Arts. Představa, že do něj zasednou pouze samí sbormistři a hudební odborníci, je pro mě i pro kluky obrovskou výzvou. I když je jistá dávka trémy samozřejmě nezbytná, pro nás je každé takové vystoupení svátkem a velmi se na něj těšíme. Je to nejenom ocenění obrovské snahy kluků, pro které je zpívání prakticky vrcholovým sportem, je to ale i ocenění práce celého týmu lidí, bez kterých by náš sbor nemohl vůbec fungovat,” říká v této souvislosti umělecký vedoucí a sbormistr Českého chlapeckého sboru Jakub Martinec. Ten bude zároveň jedním z lektorů a na konferenci vystoupí s přednáškou o sborových tradicích v české hudbě.

Na vlastní kůži

Sbor na svém americkém turné zavítá kromě Madisonu také do Chicaga, Minneapolis, Philadelphie a New Yorku.

„Vždy se snažíme, aby kromě zpívání kluci poznali zemi, kterou jsme navštívili, i z jiné stránky. Určitě se tak podíváme do míst, kudy procházely americké dějiny,” doplňuje sbormistr Jakub Martinec.

První zpráva

Hned v pondělí ráno dorazila na náš redakční e-mail první zpráva od kluků z Českého chlapeckého sboru už z amerického kontinentu: „Zdravíme vás z New York City! V odpoledních hodinách místního času jsme přistáli na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho a hned jsme se vrhli do víru velkoměsta. Objevovali jsme krásy večerního a nočního New Yorku. Naskytl se nám překrásný výhled na celé panorama města, Brooklyn Bridge, osvícenou sochu Svobody i památník Ground Zero, vydali jsme se také k mrakodrapu Empire State Building, prošli se po Broadwayi a podívali se na náměstí Times Square. Už za pár hodin nás čeká přelet do Minneapolis a první koncert turné. Pozdravujeme domů!“

(ms, fri)