Moira Buffiniová se pro svoji hru inspirovala skutečným příběhem. V roce 1000 se váhavý anglický král Ethelred II., zvaný Unready, náhle pochlapil a oženil se s princeznou Ymmou z Normandie. Z Ymmy se pak stala jedna z nejmocnějších žen té doby.

Podle režisérky Lídy Engelové jde o příběh hodný Shakespeara, který je nadlehčován černým humorem. Jazyk i témata hry jsou velmi srozumitelné a blízké dnešnímu divákovi.

V běhu času

„Těší mě možnost vůbec se touhle zvláštní, přitažlivou, tajemnou, humornou, něžnou i krutou hrou zabývat. Znepokojuje mě, kolik témat, která trápí nás samotné, nacházíme v příběhu z roku 1002,“ pochvalovala si práci na prvním českém uvedení této hry v Klicperově divadle režisérka Lída Engelová.

Divákům se ve hře představila Kamila Sedlárová, Pavlína Štorková, Jiří Zapletal a další herci hradeckého divadla. Hru přeložila Marie Špalová, scénu a kostýmy navrhla Marta Roszkopfová, hudbu a zvukové efekty připravil Zdeněk Zdeněk.

Součástí sobotního slavnostního večera v Kliperově divadle byla vernisáž výstavy obrazů Milana Chabery. Malíř, jehož obrazy se letos už potřetí stanou součástí výtvarné image mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, představil premiérovému publiku v Galerii u Klicperů především velká plátna.
Svoji další tvorbu bude od středy 9. června vystavovat v Galerii Koruna

IVA FRIČOVÁ, ČTK