Bubeníkovi a současně kapelníkovi skupiny Chinaski Pavlu Grohmanovi se minulý pátek v poledne na silnici mezi Vamberkem a Žamberkem stala osudnou kolize s osobním autem, které přehlédl při předjíždění na své motorce. Těžkým zraněním podlehl při převozu vrtulníkem do královéhradecké fakultní nemocnice.

„Bude to krátký obřad,“ upřesnila včera v rozhovoru pro Deník manažerka skupiny Hana Petřinová. „Rodina, přátelé a celá kapela jsou celou tragédií nesmírně zdrceni, nikdo není schopen vystoupit na veřejnosti.“

Pavel Grohman se narodil v Jičíně – stejně jako lídr kapely Michal Malátný (původním jménem Novotný). Právě tady se potkali v páté třídě základní školy a od té doby se datuje jejich životní přátelství. Spolu hráli po garážích, spolu vystupovali v takových formacích, jakou byly Jičínský devastační spolek a později kapely Starý hrady a Starý hadry.

První muzikantské ostruhy získávali na východočeských hudebních festivalech.

V roce 1994 Malátný s Grohmanem založili skupinu Chinaski. Bubeník, později kapelník a manažer Pavel Grohman byl autorem textů největších hitů skupiny (Klára, Zadarmo, Láskopad, Tabáček) i tvůrcem její současné image.

„Především to byl táta dvou malých dětí,“ řekla nám včera Hana Petřinová. „Jediné, co je pro nás v nejbližší době podstatné, je postarat se o Pavlovu rodinu. Co bude potom, se teprve uvidí.“ Hana Petřinová je zatím jediná z okolí kapely, kdo komunikuje s médii. Netají se tím, že Michal Malátný se zhroutil a podobně je na tom zbytek skupiny. „Michal ani nikdo další si neumí představit, že by v nejbližší době vystoupili na pódium. Z tohoto důvodu také neplánujeme žádnou vzpomínkovou akci ani nic podobného s fanoušky, mimo nejbližší rodinu a přátele. Všech projevů soustrasti si samozřejmě nesmírně vážíme.“

Vzpomínce na Pavla Grohmana by podle informací Libora Pavlaty, organizátora hudebních festivalů ve východních Čechách, měla být věnována část Sázavafestu v pátek 1. srpna v Kácově, kde měla kapela Chinaski vystoupit.

Skupina až do odvolání zrušila všechny svoje naplánované koncerty, vystoupení a autogramiády.