VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cimrmanolog: Pan Weigel mi osobně přitloukl cedulku z hospody U Sirotků

Nový Bydžov /ROZHOVOR/ - Když se 4. října 1967 poprvé otevřela opona Divadla Járy Cimrmana, jistě nikdo netušil, jaký vliv bude mít na českou kulturu. A ne jen na ni. Cimrmani už padesát let ovlivňují i osudy jejich obdivovatelů. Patří mezi ně i samozvaný předseda České společnosti cimrmanologické Mirek Tupec z Nového Bydžova.

8.8.2017
SDÍLEJ:

Taky si myslíte, že vedle Zdeňka Svěráka stojí jeho kolega z divadla Jaroslav Weigel? Zdání klame, je to milovník Cimrmanů Míra Tupec.Foto: www.jiraskovodivadlo.cz

Toho s „Cimrmany“ nepojí pouze láska k laskavému humoru, ale i takřka dokonalá podoba s dlouholetým členem divadla - Jaroslavem Weiglem. A když promluví, je iluze dokonalá. Nejen o ni, ale i o jeho kulturních aktivitách, setkání s Cimrmany, ale i o „nalezení“ třídní knihy, se tato ikona novobydžovského kulturního života svěřila v rozhovoru.

Proč se vaši vášní stalo právě Divadlo Járy Cimrmana?
Tento styl divadla a humoru mě oslovil hned napoprvé. Je to něco tak krásného. A to hlavně v dnešní době, která toho moc krásného nenabízí. Je to laskavý humor, který hladí po duši a dává lidem jenom to dobré.

Jak sám říkáte, máte teď nedožitých třiašedesát let. Jak dlouho trvá vaše láska k cimrmanovskému humoru?
Trvá už přes polovinu mého života. Datuje se do doby, kdy jsem se v osmdesátých letech minulého století přistěhoval na Novobydžovsko a poznal jsem tu partu úžasných lidí, kteří se motali kolem kultury. Padli jsem si do oka a i já jsem se stal součástí zdejší ochotnické scény. A někdy v roce 1985 nás, tedy zdejší divadlo, poctilo návštěvou Divadlo Járy Cimrmana se svoji hrou Vražda v salónním coupé. Ještě předtím, než přijeli, tak jsem, jelikož mě někdy napadají různé nápady, i když to jsou někdy voloviny, sedl a napsal do Divadla Járy Cimrmana, že pokud přijedou, tak bych měl strašnou radost, kdybych je mohl uvítat u sebe v hostinci v Zábědově.

A dostal se váš dopis na úrodnou půdu?
Už když jsem ho psal, tak jsem nedoufal. Ale jednoho krásného sobotního odpoledne – ťuky ťuk na okýnko. Za ním parta lidí. Tak jsem vyšel ven a nestačil se divit. Oni to Cimrmani.

A kdo přesně?
Už je to přeci jenom třicet let a má hlava je trošku děravá. A i když bych na někoho nerad zapomněl, tak vím, že tu byl Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka a, čehož si vážím ze všeho nejvíc, Jaroslav Weigel.

Pokud se nepletu, tak na tuto návštěvu máte i hmatatelnou vzpomínku?
Nepletete se. Při té krátké návštěvě, která byla naprosto fantastická, se pan Jaroslav Weigel osobně chopil kladívka, hřebíčku a pověsil na zeď předem připravenou repliku nápisu z hospody U Sirotků - Lepší pivo v žaludku, nežli voda na plicích. Tato nádherná cedule mě provázela ve všech hospodách, a že jsem jich tu pár na Bydžovsku prošel, až po moji poslední štaci v Mlékosrbech.

Narazil jste na Jaroslava Weigela. Když vás člověk potká, tak jste jako jeho mladší bratr. A když promluvíte, iluze s panem Weigelem je takřka dokonalá. Asi si toho všímají i jiní lidé?
Aniž bych se o to snažil, tak na to lidi narážejí. Je to pro mě obrovská čest. Například před dvěma lety jsem se jel podívat do Lomnice nad Popelkou na závod na starých lyžích. Tehdy jsem pořadatele požádal, zda bych mohl účastníky pozdravit, což mě bylo umožněno. Přednesl jsem krátkou zdravici naší společnosti a právě tam byl obrovský ohlas, když se mě hned lidé ptali, co mám s panem Weigelem společného. Já že nic, možná tak trošku ksift.

Ještě se vrátím do osmdesátých let. Zlí jazykové tvrdí, že právě v Bydžově Cimrmani našli třídní knihu?
Je to pravda. Už vám neřeknu rok, ale když tu Divadlo Járy Cimrmana přijelo se svým kusem Vyšetřování třídní knihy, tak se u nás našli vtipálci, kteří jim „ztracenou“ třídní knihu našli.

Jak k tomu došlo?
Ve scéně, kdy Zdeněk Svěrák, coby kantor, odchází ze scény s hrozbou, že pokud se kniha nenajde, bude zle, tak se po chvíli vrací a kniha tam samozřejmě není. Ovšem tehdy se jeden náš nejmenovaný kolega převlékl za žáčka a třídní knihu donesl na katedru.

A jak to dopadlo?
Právě tehdy se ukázala genialita pana Svěráka. Přišel, s odporem knihu vzal, prohlédl a pravil: No samozřejmě, jenom desky, ty nešly spláchnout, že?“ A pokračovalo se dál.

Takže to asi vzal i poté sportovně. Udržujete vůbec s Cimrmany kontakt?
Velmi sporadické. Jsem si vědom, že jejich kalendář je naprosto natřískaný, ale letos ještě do Bydžova přijedou, tak plánujeme, že je alespoň pozdravíme.

Mirek Tupec je Cimrmanem duší i tělem. A jako by vypadl z oka svému vzoru Jaroslavu Weigelovi.Sám jste se také pasoval do role samozvaného předsedy České společnosti cimrmanologické. Jak k tomu došlo?
Když vás nikdo nechce zvolit, tak se musíte zvolit sám.

Jen mě trochu mrzí, že jste nepřinesl cedulku, kterou vám Jaroslav Weigel osobně přiklepl na zeď.
To i mě. Já totiž vůbec nevím, kde ji mám. Mám vytipována tři místa, kde by mohla být, ale ona nakonec bude na čtvrtém.

Kromě Cimrmanů, co ještě obsáhnete ve vašem pestrém životě?
Je toho víc. Například nedávno jsem uspořádal neckyádu. Víc jak dvacet let také dělám v nedalekých Skřivanech do mládežnického sportu, kdy se snažím vychovávat mladé fotbalisty. Navíc, kde se tady v Bydžově co šustne, tak já se snažím být u toho.

A co ochotnické divadlo?
K tomu se dostáváme právě teď. S partou nadšenců, kteří Cimrmana taky milují, jsme se spolčili a připravujeme velmi, velmi, velmi volné zpracování hry Hospoda na Mýtince.

Takže spojení bývalé profese hospodského s vaši dlouholetou lásku.
Tak nějak by se to dalo říct. Zatím je nás pět a nemáme ani název. A možné ho mít ani nebudeme.

Co takhle Prozatimní Divadlo Járy Cimrmana?
To určitě ne, takovou drzost bych si nedovolil. Měli jsme už několik zkoušek, které byly, jedna jako druhá, velmi hektické. Při každé zkoušce za kolektivní režie pana kolegy Klepače vznikají nové a nové nápady. Do scénáře připadají nové poznámky. Vždycky někdo něco přinese, pak se o tom dlouze diskutuje a nakonec se to do scénáře stejně flákne. Kdyby pan Svěrák zjistil, co ně něj chystáme…

Pozvete ho?
Pozveme ho, ale nepočítáme s tím, že by kvůli nabitému programu přijel. A za druhé, nevím, jestli by nám jeho účast vůbec dovolila přiblížit se k forbíně.

Kdy chystáte premiéru?
Premiéra a dost možná i derniéra bude na podzim či ke konci roku.

Nebuďte skeptický. Co když se Zdeněk Svěrák dostaví, osloví ho vaše inscenace a pozve vás na prkna žižkovského divadla?
To si ani ve snu nedovedu představit, ale bylo by to krásné.

Nechci končit skepticky, ale celý ansámbl Járy Cimrmana jsou už přeci jenom páni v letech. Nebojíte se, že až opustí prkna, která znamenají svět, zmizí i podstatná část českého humoru?
Doufám, že český humor jen tak nezanikne. Ale máte pravdu v tom, že některý humor, který je nám dnes předkládaný, nemá s humorem nic společného. Moc mě štve a uráží, že někdo si s humorem spojuje sexismus, lascivnost a vulgaritu. Humor má lidem přinášet radost a rozptýlení od starostí běžného života. Nevyčerpatelnou studnicí takového humoru a laskavosti je právě fenomén Cimrman.

Autor: Petr Vaňous

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 19 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/-KA, - PP na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, nástup možný ihned, - Požadujeme: praxi v oboru minimálně 2 roky, spolehlivost, - Nabízíme: systém zaměstnaneckých benefitů, možnost kariérního postupu v rámci společnosti, - V případě zájmu nás kontaktujte na e-mail: kitchen.hchk@cpihotels.com (zašlete žádost se strukturovaným životopisem). Pracoviště: Cpi hotels, a.s. - hotel černigov, Riegrovo náměstí, č.p. 1494, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Martin Štefl, +420 725 758 669. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 16 400 Kč Asistenti vychovatelů PEČOVATEL/-KA V JESLIČKÁCH FITLÍNEK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PEČOVATEL/-KA V JESLIČKÁCH FITLÍNEK, - PP na dobu určitou, nástup možný ihned, - Požadavky: Požadujeme kvalifikaci chůvy dle NSK, výhodou praxe s dětmi a řidičský průkaz sk. B.Další předpoklady k výkonu činnosti: trestní bezúhonnost, pedagogická praxe .Zájem o inovativní přístupy, ekologii a zdravý životní styl vítán. Znalost práce na PC (programy WORD, EXCEL), kladný vztah k dětem podmínkou. , - Nabízíme: práci v dynamickém kolektivu s možností profesního růstu, zvýšení platu po zkušební době, 13. plat, - V případě zájmu zasílejte životopis na e-mail: zdrava.budoucnost@email.cz. Pracoviště: Zdravá budoucnost z.s. - asociace pohybu a výživy dětí, mš libčany, 503 22 Libčany. Informace: Lenka Rousková, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč Dopravní dispečeři DISPEČER/-KA V AUTODOPRAVĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CZ-ISCO: 43232 Dopravní dispečeři, DISPEČER/-KA V AUTODOPRAVĚ, - místo výkonu práce: Rooseveltova č.p. 261, Chlumec nad Cidlinou III 503 51, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme:znalost ukrajinštiny nebo ruštiny, práci na PC, komunikativní schopnosti, praxe výhodou, angličtina vítána, - V případě zájmu volejte na tel. č.: 776 180 311 (p. Hála) nebo email autodoprava@halatruck.cz. Pracoviště: Hála truck, s.r.o., Rooseveltova, č.p. 261, 503 51 Chlumec nad Cidlinou. Informace: Bohuslav Hála, +420 776 180 311. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 27 300 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 27300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup od 1. 1. 2019, - Požadujeme: řidičské oprávnění, vzdělání podle platné legislativy, - Nabízíme: stabilní prostředí příspěvkové organizace, 8 týdnů dovolené, možnost studijního volna, možnost stravování, příspěvky FKSP, platový stupeň dle započtené praxe, rizikový příplatek, po zapracování osobní ohodnocení , - Životopisy zasílejte na e-mail: monika.konstacka@seznam.cz. Vybraní uchazeči budou pozváni k pohovoru.. Pracoviště: Dětský diagnostický ústav, středisko výchovné péče, základní škola a školní jídelna; brandlova, Brandlova, č.p. 112, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Monika Konštacká, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešovaný Jiří Langr.

Policie pátrá po pohřešovaném muži

Kontrola chatových a zahrádkářských kolonií. Ilustrační fotografie.

Policie varuje před vloupáními do opuštěných chat a chatek

Ocelovou sérii neuťali

Třinec, Hradec Králové /FOTO/ - Hokejová extraliga: Hradec padl v Třinci, přišel o druhé místo.

AKTUALIZOVÁNO

ANO podalo trestní oznámení kvůli Střezině

Hradec Králové - Již po svém prvním zasedání Rady Hradce Králové slíbili zástupci hnutí ANO, že se pořádně podívají na „kostlivce" ve skříni, kteří na radnici zůstali po minulém vedení.

Teploty klesly pod nulu, na sjezdovky se už valí sníh

Královéhradecko, Krkonoše - Mínusové teploty v horských oblastech umožnily areálům spustit zasněžovací techniku. Lyžařská sezona se blíží. Špindlerovský Skiareál spustil prodej vstupenek na březnový Světový pohár. Kolik stojí?

Stipendia pro budoucí sestry

Hradec Králové - Kraj chce nalákat budoucí zdravotní sestry do nemocnic na stipendia ve výši až 80 tisíc korun. Mohl by tím v příštím roce získat až 70 zdravotníků.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT