VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cimrmanolog: Pan Weigel mi osobně přitloukl cedulku z hospody U Sirotků

Nový Bydžov /ROZHOVOR/ - Když se 4. října 1967 poprvé otevřela opona Divadla Járy Cimrmana, jistě nikdo netušil, jaký vliv bude mít na českou kulturu. A ne jen na ni. Cimrmani už padesát let ovlivňují i osudy jejich obdivovatelů. Patří mezi ně i samozvaný předseda České společnosti cimrmanologické Mirek Tupec z Nového Bydžova.

8.8.2017
SDÍLEJ:

Taky si myslíte, že vedle Zdeňka Svěráka stojí jeho kolega z divadla Jaroslav Weigel? Zdání klame, je to milovník Cimrmanů Míra Tupec.Foto: www.jiraskovodivadlo.cz

Toho s „Cimrmany“ nepojí pouze láska k laskavému humoru, ale i takřka dokonalá podoba s dlouholetým členem divadla - Jaroslavem Weiglem. A když promluví, je iluze dokonalá. Nejen o ni, ale i o jeho kulturních aktivitách, setkání s Cimrmany, ale i o „nalezení“ třídní knihy, se tato ikona novobydžovského kulturního života svěřila v rozhovoru.

Proč se vaši vášní stalo právě Divadlo Járy Cimrmana?
Tento styl divadla a humoru mě oslovil hned napoprvé. Je to něco tak krásného. A to hlavně v dnešní době, která toho moc krásného nenabízí. Je to laskavý humor, který hladí po duši a dává lidem jenom to dobré.

Jak sám říkáte, máte teď nedožitých třiašedesát let. Jak dlouho trvá vaše láska k cimrmanovskému humoru?
Trvá už přes polovinu mého života. Datuje se do doby, kdy jsem se v osmdesátých letech minulého století přistěhoval na Novobydžovsko a poznal jsem tu partu úžasných lidí, kteří se motali kolem kultury. Padli jsem si do oka a i já jsem se stal součástí zdejší ochotnické scény. A někdy v roce 1985 nás, tedy zdejší divadlo, poctilo návštěvou Divadlo Járy Cimrmana se svoji hrou Vražda v salónním coupé. Ještě předtím, než přijeli, tak jsem, jelikož mě někdy napadají různé nápady, i když to jsou někdy voloviny, sedl a napsal do Divadla Járy Cimrmana, že pokud přijedou, tak bych měl strašnou radost, kdybych je mohl uvítat u sebe v hostinci v Zábědově.

A dostal se váš dopis na úrodnou půdu?
Už když jsem ho psal, tak jsem nedoufal. Ale jednoho krásného sobotního odpoledne – ťuky ťuk na okýnko. Za ním parta lidí. Tak jsem vyšel ven a nestačil se divit. Oni to Cimrmani.

A kdo přesně?
Už je to přeci jenom třicet let a má hlava je trošku děravá. A i když bych na někoho nerad zapomněl, tak vím, že tu byl Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka a, čehož si vážím ze všeho nejvíc, Jaroslav Weigel.

Pokud se nepletu, tak na tuto návštěvu máte i hmatatelnou vzpomínku?
Nepletete se. Při té krátké návštěvě, která byla naprosto fantastická, se pan Jaroslav Weigel osobně chopil kladívka, hřebíčku a pověsil na zeď předem připravenou repliku nápisu z hospody U Sirotků - Lepší pivo v žaludku, nežli voda na plicích. Tato nádherná cedule mě provázela ve všech hospodách, a že jsem jich tu pár na Bydžovsku prošel, až po moji poslední štaci v Mlékosrbech.

Narazil jste na Jaroslava Weigela. Když vás člověk potká, tak jste jako jeho mladší bratr. A když promluvíte, iluze s panem Weigelem je takřka dokonalá. Asi si toho všímají i jiní lidé?
Aniž bych se o to snažil, tak na to lidi narážejí. Je to pro mě obrovská čest. Například před dvěma lety jsem se jel podívat do Lomnice nad Popelkou na závod na starých lyžích. Tehdy jsem pořadatele požádal, zda bych mohl účastníky pozdravit, což mě bylo umožněno. Přednesl jsem krátkou zdravici naší společnosti a právě tam byl obrovský ohlas, když se mě hned lidé ptali, co mám s panem Weigelem společného. Já že nic, možná tak trošku ksift.

Ještě se vrátím do osmdesátých let. Zlí jazykové tvrdí, že právě v Bydžově Cimrmani našli třídní knihu?
Je to pravda. Už vám neřeknu rok, ale když tu Divadlo Járy Cimrmana přijelo se svým kusem Vyšetřování třídní knihy, tak se u nás našli vtipálci, kteří jim „ztracenou“ třídní knihu našli.

Jak k tomu došlo?
Ve scéně, kdy Zdeněk Svěrák, coby kantor, odchází ze scény s hrozbou, že pokud se kniha nenajde, bude zle, tak se po chvíli vrací a kniha tam samozřejmě není. Ovšem tehdy se jeden náš nejmenovaný kolega převlékl za žáčka a třídní knihu donesl na katedru.

A jak to dopadlo?
Právě tehdy se ukázala genialita pana Svěráka. Přišel, s odporem knihu vzal, prohlédl a pravil: No samozřejmě, jenom desky, ty nešly spláchnout, že?“ A pokračovalo se dál.

Takže to asi vzal i poté sportovně. Udržujete vůbec s Cimrmany kontakt?
Velmi sporadické. Jsem si vědom, že jejich kalendář je naprosto natřískaný, ale letos ještě do Bydžova přijedou, tak plánujeme, že je alespoň pozdravíme.

Mirek Tupec je Cimrmanem duší i tělem. A jako by vypadl z oka svému vzoru Jaroslavu Weigelovi.Sám jste se také pasoval do role samozvaného předsedy České společnosti cimrmanologické. Jak k tomu došlo?
Když vás nikdo nechce zvolit, tak se musíte zvolit sám.

Jen mě trochu mrzí, že jste nepřinesl cedulku, kterou vám Jaroslav Weigel osobně přiklepl na zeď.
To i mě. Já totiž vůbec nevím, kde ji mám. Mám vytipována tři místa, kde by mohla být, ale ona nakonec bude na čtvrtém.

Kromě Cimrmanů, co ještě obsáhnete ve vašem pestrém životě?
Je toho víc. Například nedávno jsem uspořádal neckyádu. Víc jak dvacet let také dělám v nedalekých Skřivanech do mládežnického sportu, kdy se snažím vychovávat mladé fotbalisty. Navíc, kde se tady v Bydžově co šustne, tak já se snažím být u toho.

A co ochotnické divadlo?
K tomu se dostáváme právě teď. S partou nadšenců, kteří Cimrmana taky milují, jsme se spolčili a připravujeme velmi, velmi, velmi volné zpracování hry Hospoda na Mýtince.

Takže spojení bývalé profese hospodského s vaši dlouholetou lásku.
Tak nějak by se to dalo říct. Zatím je nás pět a nemáme ani název. A možné ho mít ani nebudeme.

Co takhle Prozatimní Divadlo Járy Cimrmana?
To určitě ne, takovou drzost bych si nedovolil. Měli jsme už několik zkoušek, které byly, jedna jako druhá, velmi hektické. Při každé zkoušce za kolektivní režie pana kolegy Klepače vznikají nové a nové nápady. Do scénáře připadají nové poznámky. Vždycky někdo něco přinese, pak se o tom dlouze diskutuje a nakonec se to do scénáře stejně flákne. Kdyby pan Svěrák zjistil, co ně něj chystáme…

Pozvete ho?
Pozveme ho, ale nepočítáme s tím, že by kvůli nabitému programu přijel. A za druhé, nevím, jestli by nám jeho účast vůbec dovolila přiblížit se k forbíně.

Kdy chystáte premiéru?
Premiéra a dost možná i derniéra bude na podzim či ke konci roku.

Nebuďte skeptický. Co když se Zdeněk Svěrák dostaví, osloví ho vaše inscenace a pozve vás na prkna žižkovského divadla?
To si ani ve snu nedovedu představit, ale bylo by to krásné.

Nechci končit skepticky, ale celý ansámbl Járy Cimrmana jsou už přeci jenom páni v letech. Nebojíte se, že až opustí prkna, která znamenají svět, zmizí i podstatná část českého humoru?
Doufám, že český humor jen tak nezanikne. Ale máte pravdu v tom, že některý humor, který je nám dnes předkládaný, nemá s humorem nic společného. Moc mě štve a uráží, že někdo si s humorem spojuje sexismus, lascivnost a vulgaritu. Humor má lidem přinášet radost a rozptýlení od starostí běžného života. Nevyčerpatelnou studnicí takového humoru a laskavosti je právě fenomén Cimrman.

Autor: Petr Vaňous

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Technici v oboru biologie OŠETŘOVATEL/-KA 6 500 Kč

Technici v oboru biologie OŠETŘOVATEL/-KA LABORATORNÍCH ZVÍŘAT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč, mzda max. 6500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OŠETŘOVATEL/-KA LABORATORNÍCH ZVÍŘAT, - PP na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, nástup možný od září/října 2018 příp. dle dohody , - Náplň práce: Ošetřování laboratorních zvířat, pomoc VŠ pracovníkům při manipulaci se zvířaty,, Čistění a mytí chovného zařízení, úklid chovných prostor včetně likvidace odpadů, - Požadujeme: Ideálně SŠ vzdělání biologického zaměření (není podmínkou), bezúhonnost, svědomitost, pracovitost, výhodou předchozí zkušenost s chovem hlodavců (potkan, myš)- - - Nabízíme: Práci v prestižní vzdělávací a vědecké instituci Univerzity Karlovy, poloviční pracovní úvazek, pracovní doba v dopoledních hodinách/služby o víkendech, 5 týdnů dovolené za rok, příspěvek na stravování, FAFÍK - dětská skupina (možnost využít služby dětské skupiny pro děti zaměstnanců fakulty), ČSOB motivační program (balíček nadstandartních výhod pro všechny zaměstnance), benefity UK (slevy a výhody pro zaměstnance UK u externích subjektů), - Strukturovaný životopis, motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji zasílejte poštou nebo doručte osobně do 31.7.2018 na adresu:, Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Ing. Lenka Vlčková - tajemnice,, Akademika Heyrovského 1203/8, 500 05 Hradec Králové, - Obálku označte slovy "Ošetřovatel/ka laboratorních zvířat".. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Ivan Vokřál, +420 733 690 764,495 067 353.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 130 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK/-ICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-ICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH, - PP na dobu určitou, v případě dobrých pracovních výsledků možno na neurčito, nástup možný dle dohody, - Náplň práce: poskytování přímé obslužné péče o klienty, podpora jejich soběstačnosti, nácvik jednoduchých denních činností a poskytování pomoci při osobní hygieně a oblékání klientů, - Požadujeme: střední odborné vzdělání s výučním listem, základní znalost na PC; samostatnost, odpovědnost a spolehlivost, komunikativnost; praxe v sociálních službách vítána, - Nabízíme: příspěvek na stravování, plat dle NV č. 341/2017 Sb., po zapracování možnost zvýšení platového tarifu + další příplatky, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - Obsah přihlášky: životopis s přehledem profesní praxe, motivační dopis, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem, kontaktní osoby: Jirušková Ivana a Hartmanová Monika, tel.: 495 490 339, 606 732 384, e-mail: pam@pohodahumburky.cz, soc@pohodahumburky.cz. Pracoviště: Domov důchodců humburky, 504 01 Nový Bydžov. Informace: Monika Hartmanová Ivana Jirušková,, +420 495 490 339,606 732 384.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 22 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/-KA VE VINOTÉCE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRODAVAČ/-KA VE VINOTÉCE, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: komunikativnost, ochotný přístup k zákazníkům, znalosti práce na PC, osvojení si odborného základu a ochotu učit se, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: Patrik.mereda@gmail.com. Pracoviště: Living 2005 s.r.o. - hk, třída SNP, č.p. 584, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Patrik Mereda, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 35 000 Kč

Specialisté analytici rozborů, studií, racionalizace výroby Nebyl nalezen text INŽENÝR/-KA KVALITY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: INŽENÝR/-KA KVALITY, - Náplň práce:Budete provádět analýzy zákaznických reklamací pomocí dostupných metodik kvality. Zpracovávat finální verzi analyzačního protokolu reklamace. Koordinovat spolupráci s externími laboratořemi a zadávat specifické analýzy.Budete vytvářet nové kontrolní plány pro výrobní procesy, schvalovat nově vytvořené procesní plány řízení kontrol, včetně jejich aktualizací. Zajišťovat blokaci dílů, výrobků nebo procesů, které neodpovídají specifikaci., Budete v kontaktu se zákazníky na svěřeném úseku, zjišťovat jejich požadavky a technické změny výrobků. Budete spolupracovat při plánování, provádění, vyhodnocování a dokumentování interních auditů procesů a výrobků., - Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání technického směru (strojní nebo elektro), odborná kvalifikace - QM standardy (ISO 6001, ISO/TS 16949, VDA), QM metody (8D, FMEA, SPC), Interní auditor kvality, znalost anglického jazyka podmínkou, NJ výhodou, praxe na obdobné pozici 2 roky, zkušenosti z automotive výhodou, ŘP skupiny B, spolehlivost, samostatnost, V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky, kontaktní osoba: Kuncová Radka Ing., tel.: 495 737 665. Pracoviště: Bühler motor s.r.o., U Mostku, č.p. 466, 503 41 Hradec Králové 7. Informace: Radka Kuncová, +420 495 737 665.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biker Jaroslav Kulhavý získal mistrovský titul na náročné trati, která vedla i po sjezdovce Javor v Peci pod Sněžkou.
37

Kulhavý v Peci slavil sedmý český titul. Ženám vládla Škarnitzlová

Muzeum krajky ve Vamberku představuje výstavu Prostor v krajce a krajka v prostoru, která je oslavou významného životního jubilea české výtvarnice Milči Eremiášové.
18

OBRAZEM: Prostor v krajce, krajka v prostoru

Osm let dotačního portálu kraje

Královéhradecký kraj - Žadatelé o dotace již osm let využívají Krajský dotační portál Královéhradeckého kraje „DOTIS“. První zakládací dokument portálu byl do systému vložen 22. 11. 2010 a již 21. 12. 2010 byla podána první žádost o dotaci z rozpočtu Královéhradeckého kraje.

Rozhodl Martan střelou od tyče

Hradec Králové - Fotbalisté Hradce začali sezonu úspěšně.

Na Jičínsku nadstandardní výnosy

Královéhradecko, Žlunice - Nadstandardní výnosy, tak hodnotí sklizeň prvních letošních plodin ředitelka podniku Agro Žlunice Jana Pokorná.

Mají cukrovku, ale nejsou z cukru

Královéhradecko, Jičínsko - Čtyřiatřicet dětí s diabetem ve věku 6 až 13 let z Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického, Středočeského kraje a Prahy tráví společně týden tři kilometry od hradu Kost v Českém ráji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT