Mezi největší letošní taháky patří soubor Gravity & Other Myths z australského Adelaide. Před dvěma lety oslnil místní publikum představením Backbone, letos chce zaujmout jednou z nejprodávanějších inscenací A Simply Space. „Po celém světě jsme ji uváděli už téměř sedmsetkrát. V Trutnově to bude česká premiéra,“ tvrdí perfomer a zakládající člen souboru Jascha Boyce. V plánu jsou dvě představení, v pátek a v sobotu. „Je to světová špička, podle mě nejlepší australský soubor. To oni určují směr nového cirkusu,“ upozorňuje principál festivalu Libor Kasík.

Australané budou festivalu dominovat. Soubor Ampersand sehraje vtipnou rodinnou show nazvanou Jelly or Jam, ve které hraje zásadní roli želé. Na konferenci o novém cirkusu, která je součástí festivalu, budou mít také hlavní slovo Australané. Měli by popsat zdařilou a koncepční práci s mládeží. „Vždycky byli na vysoké úrovni po akrobatické stránce. V poslední době se ale výrazně posunuli i po té umělecké. Už to prostě není jen úžasné hopsání, ale i skvělé umění,“ chválí Kasík.

A Simply Space v podání Gravity & Other Myths.Zdroj: Chris Herzfeld

Českým tahákem je věhlasný Cirk La Putyka. Téměř domácí soubor, který v Trutnově zažil několik rezidencí a vydařených premiér. Nyní servíruje publiku inscenaci ADHD - o duševní poruše, která se projevuje problémy s udržením pozornosti, výkyvy nálad, vnitřním neklidem a ukvapeným rozhodováním. „Vychází z osobní zkušenosti principála La Putyky Rosti Nováka. Je to autentické a upřímné. Je to jedna z nejlepších věcí souboru,“ říká Libor Kasík. Představením ADHD festival ve středu večer začal, podruhé se má hrát ve čtvrtek večer.

Dalším českým lákadlem je Losers Cirque Company a jeho osobitá inscenace Ego. „Je to o souboji mládí a stáří, o odchodu ve správný čas,“ naznačuje artista petr Horníček, který v Egu vystoupí s Jindřichem Panským. „Je to sice menší inscenace, ale extrémně náročná pro oba účinkující. Má spoustu vtipu a přitom je znát, že to vychází z nich,“ dodává Kasík.

Ego v podání Petr Horníčka a Jindřicha Panského.Zdroj: František Ortman

Opět přijedou oblíbení Bratři v tricku, pro Trutnov připravili speciál - sestřih ze svých předchozích úspěšných vystoupení. Dorazí také Squadra Sua, tentokrát s klaunskou pohybovou komedií Absolutely.

Novinkou bude trutnovské vystoupení. Poprvé v historii festivalu se předvedou publiku i domácí neprofesionální umělci z trutnovské umělecké školy pod vedením Kateřiny Talavaškové. Obě představení se odehrají ve čtvrtek pod šapitó.

Tradiční páteční průvod zpestří obrovské ryby, které budou jinak součástí představení Baron Prášil od sdružení V.O.S.A. Theatre.

Cirk-UFF začíná dnes večer a potrvá až do neděle. Na programu je 25 vystoupení. Odehrají se v Uffu, před ním, v sousedním šapitó a v ulicích města.

Festival nového cirkusu patří mezi nejsledovanější akce v Trutnově. Jeho návštěvnost se pohybuje kolem 10 tisíc lidí. Koupit vstupenky na letošní představení je možné už nyní - buď v recepci Uffa nebo na jeho webu.