Ta bude jubilejní stá a tomu byl také přizpůsoben její dramaturgický plán.

„Bylo to naše stěžejní východisko. Nechtěli jsme ovšem opakovat historii, ale chceme, aby tato jubilejní sezona mezi ostatními vynikla,“ konstatoval dramaturg Východočeského divadla (VČD) Tomáš Syrovátka.

„Chceme navázat na tradice let minulých. VČD bylo například typické tím, že mělo více souborů, proto se letos na prkna divadla vrátí opereta – a to Straussův Netopýr. Tradičně je ve VČD uváděna česká klasika, kterou bude v příští sezoně reprezentovat Vančurova Markéta Lazarová,“ přiblížil dramaturgický plán Tomáš Syrovátka.

Diváci se dočkají i her v komorním prostředí. Gogolovy Bláznovy zápisky nastuduje v Pardubicích slovenský režisér Marián Pecko, který s VČD spolupracoval třeba na hrách Vítězství nebo Romance pro křídlovku.

„Naše divadlo bylo také známé tím, že některé úspěšné inscenace uvedlo v české premiéře. Bylo to například slavné drama Arthura Millera Čarodějky ze Salemu, které se v Pardubicích inscenovalo již v roce 1960. V české premiéře se ve VČD uskutečnil také Přelet nad kukaččím hnízdem. Příští sezonu chceme na tuto tradici navázat, a tak se diváci mohou těšit na současnou německou grotesku s názvem Čistírna. Pro exteriér hradu Kunětická hora zase Petr Novotný a Jana Uherová připravují hru Čachtická paní,“ vysvětlil Deníku Tomáš Syrovátka.

Dalšími novinkami na repertoáru VČD budou také komedie Libertin od jednoho z nejhranějších francouzských dramatiků současnosti Érica – Emmanuela Schmitta a drama Amadeus, jehož účinek zvýší i živá hudba v podání pardubické Komorní filharmonie.

„Nechceme, aby sezona byla úspěšná jen komerčně. Myslím, že lidé hodně ocení i inscenace, které jsou něčím výjimečné. Ze současného repertoáru to jsou například Bláznivé nůžky. Myslím, že všechny tituly, které pro příští sezonu připravujeme, mohou být úspěšné, ale u žádného nelze říct, že to je bulvár nebo sázka na jistotu,“ nechal se slyšet pardubický dramaturg.

Ředitel VČD Petr Dohnal si zase pochvaluje spolupráci s širokým okruhem režisérů. „Spolupracujeme s režiséry většiny významných divadel. A všichni se k nám rádi vrací. Myslím, že máme herecký soubor, který se dokáže vyrovnat se širokým záběrem našeho repertoáru,“ konstatoval Petr Dohnal.

Lukáš Dubský