Do Hradce Králové jezdí Dan Bárta poslední dobou nejen koncertovat, ale také zachraňovat přírodní lokalitu Plachta.
Je to zajímavý chlapík. Povídal o svých kapelách, přátelích, ale i o muzikálu Jesus Christ Superstar.
S Terezou Černochovou a Matějem Ruppertem, svými kamarády, hrajete a zpíváte hlavně k tanci písničky Monkey Business a ty z Tereziny sólové desky. To pro vás ale není zcela běžné, že?
Ale je. S Illustratospherou hrajeme mnohem tvrději a zajímavěji a J.A.R. živě hrají hlavně do tance.
Umíte si představit vydání best of od své skupiny Illustratosphera?
Spíš si umím představit průřez mých hostujících aktivit. Jednu pecku s Monkey Business, jednu s J.A.R., dělal jsem písničku s romskou skupinou Gulo čar, pro Vláďu Mišíka i po songu s Terezou Černochovou i Kocábem a tak dál. Kdybych jó chtěl, materiál na takový výběr mám. Ale deska Best of Illustratosphere není dobrej nápad.
Cítíte po něčem, co jste kdy dělal, nostalgii? Po své roli v Ježíšovi, po plzeňské rockové Alici…?
Nostalgii ne, spíš sentiment. Už 20 let hraju, zpívám, takže se může dostavit lehkej sentiment ze starých partiček. Teď jsem si třeba zahrál písničku „Chtěla´s to vidět“ s Tangem (skupina Miroslava Imricha, zpěváka Abraxasu – pozn. aut.), skupinou, kterou jsem poslouchal v patnácti. Bylo to strašně příjemný, koncert v pražském klubu Futurum byla polosoukromá vzpomínka na Frantu Kotvu (robustní vousatý baskytarista Tanga, Hevalu Jany Kratochvílové či Žlutého psa, zemřel 18. března 2007 ve věku nedožitých 55 let – pozn. aut.). Zúčastnily se toho kapely, ve kterých Franta hrál, byl to takový under bigbít – a úžasný.
Překvapilo vás tam něco?
Po dlouhý době jsem tam viděl Paniku (česká dívčí skupina, v 80. letech velká událost – pozn. aut.), hrála strašně krásně, ten koncert se povedl. Až jsem byl překvapenej, jakou to celé mělo váhu.
Rocková opera Jesus Christ Superstar čas od času zazní při výjezdních vystoupeních ve velkých halách. Zúčastňujete se také?
My to občas dáváme, Ota Baláž to produkuje… Domluvíme se, že máme čas, někdo je schopný to zaplatit jako scénu, divadlo… Takže se udělá výjezd a hrajeme ty věci s hosty. Je to fajn, něco jako sraz třídy po letech.

RADEK STRNAD