Brázdí místa nejen ve svém okolí na Orlickoústecku, ale i v jiných krajích Čech, Moravy a Slezska. Jde o Kapesní kapelu Kapka z Chocně, výtečné muzikanty Danu Sokolovou a Petra Šimáčka. Nikde nezklamou, rozdávají radost, dobrou náladu, dokáží prostě pobavit.

Jejich publikum je rozmanité především proto, že nabízejí repertoárovou pestrost. Byť jsou třeba na velkém jevišti, kvalitní muziky a zpěvu je vždycky dost. S humoristou Jirkou Černým toho například projeli se zábavnými programy v poslední době také dost. Rádi na ně vzpomínají všude. Třeba ve Študlově na Svitavsku a Sopotnici, kde vystoupili mimo jiné s frontmanem Čechomoru Frantou Černým, ale samozřejmě také na mnoha dalších místech.

Znají je i diváci televize Šlágr

Zejména diváci televize Šlágr si je žádají i ve „svých" městech a obcích. Prezentují se hudební kvalitou! Třeba s harmonikou, kytarou, mandolínou, vozembouchem. To jsou nástroje, schopné prezentovat nejširší škálu stylů a hudebních žánrů.

Ještě v polovině 80. let bylo naprostou samozřejmostí, že jsme se na oslavách, tanečních akcích či plesech setkávali výhradně s živou hudební produkcí. S nástupem počítačových technologií se situace změnila a dnes převažuje produkce umělá, v zásadě neumělecká.

„Přístroj na bázi hudebního přehrávače, byť je rafinovaně ukryt například v klávesových nástrojích, vytváří hudbu s jinými atributy," sdělil vysokoškolsky vzdělaný hudebník Petr Šimáček.

Snad můžeme dodat, že nás taková muzika může ohromit, ale také ochromit.

Podle Petra Šimáčka současná společnost této skutečnosti uvykla, byť je to činnost neumělecká.

Spustit keyboard nebo playback rozhodně umění není, byť se třeba za skutečný nástroj postaví hrající hudebník či zpěvák. „Aura takovéto souhry je vlastně přizpůsobení se umělce strojovému přehrávání hudebního podkladu a ztrácí se tak z velké části to, čím nás umělecky podaná hudba oslovuje."

Jak dále uvedl, pozvolna se vytrácí zájem o zábavu tohoto typu, neboť reprodukovanou hudbou bez uměleckého zážitku jsme naprosto přesyceni. „Myslím, že stejného názoru jsou ti, kdož se účastní živých koncertů s kontaktem na účinkující," přidává názor sympatická Dana Sokolová, která často nepohrdne i operně laděnou produkcí. Prostě na to má!

Dejte si Kapku pro dobrou náladu!

Oba nevynechají při svých produkcích slogan: Dejte si Kapku pro dobrou náladu! Ano, Kapka rozdává radost z virtuózní muziky, umí reagovat na změny situace, je interaktivní. Nebaví pouze posluchače, ale sama se baví a komunikuje s nimi i s přispěním humoru.

Jiří Černý