Divadlo evropských regionů: festival, který si během let vybudoval vynikající pověst mezi divadelníky i diváky na celém kontinentu. Posledních deset dnů letošní divadelní sezony bude patřit už jeho čtrnáctému ročníku. Dramaturgie tentokrát vsadila především na vynikající osobnosti českého a slovenského divadla, jejichž výběr slibuje nepřetržitý desetidenní zážitek znalcům, nadšeným laikům i sběratelům společenských zážitků.

Hlavní pořadatel festivalu – Klicperovo divadlo společně s Divadlem Drak – také tentokrát oslovil Volné sdružení východočeských divadelníků, které se už tradičně stará o atmosféru v ulicích starého města hradeckého i v přilehlých parcích, kde opět najdou svoje místo otevřené scény a šapitó.

Jednou z osobností, jejichž díla zvolila dramaturgie letošního festivalu, je i exprezident a dramatik Václav Havel (na programu jsou inscenace pražského Divadla Na Tahu her Audience a Zahradní slavnost v režii Andreje Kroba). Václav Havel, známý milovník performancí a avantgardních festivalů, napsal svým typickým jazykem do Klicperova divadla: „…Přeji Vám, aby během Mezinárodního festivalu regionálních divadel v Hradci Králové mezi Vámi vznikla elektrizující atmosféra duchovního a pocitového srozumění hlediště s jevištěm, ono zvláštní magnetické pole, které vytváří již mnoho set let podivuhodnou a vzácnou pospolitost, vzrušující pocit vzájemného dorozumění, nové bratrství, které je tím nejpádnějším potvrzením toho, že divadlo jednou pro vždy má smysl.“

Od sousedů

Vynikající divadlo přivezou do Hradce Králové už tradičně Slováci. Společnému projektu bratislavského Štúdia L+S a brněnského Divadla Bolka Polívky, inscenaci Samuela Benchetrita Minus dva v režii Juraje Nvoty, bude patřit slavnostní zahajovací večer v Klicperově divadle. V průběhu dalších festivalových dnů se pak diváci dočkají inscenace Čechovových Tří sester v podání největších hvězd Slovenského národního divadla a představení téměř každoročního hosta festivalu – nitranského Divadla Andreje Bagára, které se letos představí s inscenací hry Mariny Carr Portia Coughlanová.


Vrátí se Morávek

Deset skvělých let hradeckého Klicperova divadla je spojeno s originální tvorbou režiséra Vladimíra Morávka, na jehož inscenace jezdili diváci stovky kilometrů. Morávek dnes působí v domovském Brně a do Hradce Králové přiveze hned několik svých inscenací, které nastudoval v brněnském Divadle Husa na provázku: fetišistickou revue Sauna vzpomínek a hru inspirovanou slavným Formanovým filmem Lásky jedné plavovlásky. Vladimír Morávek je také podepsán pod inscenací Čechovova Višňového sadu, kterou nastudoval v pražském Divadle na Vinohradech. Do hlavní role obsadil Dagmar Havlovou, v jedné z dalších rolí pak diváci uvidí Morávkovu dvorní herečku Pavlu Tomicovou z Klicperova divadla.

Vstupenky na všechna představení XIV. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů už jsou v prodeji.