Staré město hradecké bude tradičně v posledních deseti červnových dnech svědkem a hostitelem mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. V pořadí čtrnáctá přehlídka produkce špičkových kamenných divadel, experimentálních scén i amatérských souborů mnoha zemí Evropy přinese pod střechou i pod širým nebem stovky titulů.

Pod střechou

Tradičními pořadateli festivalu jsou Klicperovo divadlo, loutkové Divadla Drah a volné sdružení divadelníků, které se stará o atmosféru v ulicích, na malých scénách a šapitó.

K nejatraktivnějším bodům bude letos patřit hned úvodní večerní představení Štúdia L&S Bratislava a brněnského Divadla Bolka Polívky Minus dva v režii Juraje Nvoty. Skvělou zprávou je také uvedení komorní opery Aleše Bžeziny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude…, které je uměleckou rekonstrukcí osudu Milady Horákové. Autoři ji napsali na tělo Soně Červené.

Repertoár přehlídky poznamenají také aktuální jubilea. Vedle loutkového Divadla Drak, které letos v září oslaví padesátiny, budou na festivalu více či méně slavit pražské divadlo Semafor (rovněž padesátiny) a kultovní brněnské divadlo Husa na provázku (čtyřicátiny).

Open air

Pouliční amatérské divadlo patří k hradeckému festivalu teprve devět let. Právě jeho produkce ovšem vytváří atmosféru v ulicích starého města hradeckého a dnes je neodmyslitelnou součástí festivalu. Letos k tradičním scénám na Kavčím plácku, v parcích kolem Velkého náměstí a Divadla Drak přibyde Bílé divadlo na nádvoří Regiocentra Nový pivovar. Pod širým nebem letos diváci mohou vidět na sto třicet titulů.

Letošní divadelní festival zahájí v sobotu odpoledne na terasách nově rekonstruované Besedy odhalení památníku neznámého herce. „…protože víme, kolik skvělých takzvaně neznámých herců zasvětilo svůj život divadlu, aniž je štěstí vytáhlo na výsluní všeobecné popularity,“ usmál se v této souvislosti ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman.