Fakt, že hradečtí diváci považují tento charismatický festival už léta za svůj a leckdy jeho kalendáři přizpůsobují ten svůj, byl v den zahájení zřejmý na každém kroku. Počasí, k němuž se ředitel pořádajícího Klicperova divadla Ladislav Zeman každoročně modlí, se už od soboty tváří málem jako sponzor festivalu, takže Hradec Králové si v plném lesku užívá svých nejkrásnějších deset dnů v roce.

A hned první představení, které v sobotu večer po slavnostním zahájení festival otevřelo, bylo fantastické. Minus dva nastudoval slovenský režisér Juraj Nvota podle předlohy Samuela Benchetritta a je parádní jízdou především dvou osobností: Bolka Polívky a Milana Lasici. Příběh dvou mužů, kteří prchnou z nemocnice, aby si poslední dny svého života užili mimo dosah kapaček, je dojemný, moudrý, vlídný a pro každého v mnohém známý a pochopitelný. Lví podíl na tom mají oba herci, představitelé pana Bieleho a pana Černého. Herci, kteří mají leccos za sebou nejen na prknech, ale především v životě. O to uvěřitelnější byli ve svých rolích…

Divadelní festival přinese až do příštího pondělka desítky představení v Klicperově divadle, Studiu Beseda a Divadle Drak a na řadě improvizovaných scén a šapitó v Žižkových sadech a přilehlém okolí Velkého náměstí.

Součástí festivalu jsou tradičně také večerní koncerty u Klicperova divadla a besedy s osobnostmi na komorní scéně V podkroví.
Na festivalu letos vystoupí také soubory ze čtrnácti zemí. Právě dnešní večer na hlavní scéně bude patřit tomu nejvzdálenějšmu – Divadlu A. S. Puškina z Magnitogorsku na Uralu, které přiveze inscenaci Bouře.