„Říkala jsem si, že všechno má svůj začátek i konec. Začátek oslavujeme a podle mě by se měl slavit i konec. Zkusili jsme tedy udělat v galerii poprvé v její historii dernisáž výstavy," řekla.

V galerii vystavovalo dva a půl měsíce svá díla osm současných autorů, které dočasně spojilo okouzlení základními vizuálními vjemy, jakými jsou světlo, tma, kontrast, linie, ale i pravidelný rytmus. Velká část z vystavených prací vznikla přímo pro tuto příležitost.

Při dernisáži si za tikotu sedmnácti mechanických a digitálních metronomů návštěvníci vyslechli skladbu maďarského hudebního skladatele György Ligetiho v podobě symfonické poémy pro 100 metronomů z roku 1962.

„Skladba mně přišla vzhledem k názvu výstavy vhodná. Právě takový monotónní tikot se k ní hodí. Od dubna jsem sháněla metronomy. A jak vidíte, sedmnáct metronomů pohromadě dokáže udělat parádní zvukovou kulisu, která nemá ani konec. Začátek je jasně daný a následně každý metronom podle svého výkonu dotiká," vysvětlila Petra Příkazská.

Další výstava v galerii bude následovat 12. září. Tentokrát bude věnována grafice.

Eva Ženíšková