Posledních deset dní divadelní sezony v Hradci Králové patří už tradičně mezinárodnímu festivalu Divadlo evropských regionů. Bude tomu tak i letos, kdy všechny divadelní scény ve městě i desítky těch improvizovaných v okolí starého města ve dnech 21. až 30. června zabydlí divadelníci nejen z celé Evropy, ale i ze dvou dalších kontinentů.

Malé jubileum

Letošní patnáctý ročník je na dosah a jeho hlavní organizátor, Klicperovo divadlo, včera odtajnil kompletní festivalový scénář. „Kde by nás před patnácti lety napadlo, že myšlenka uspořádat evropský divadelní festival přeroste v dlouhou a úspěšnou tradici,“ konstatoval s potěšením ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman.

Letošní festivalový program je důkazem, že každý další ročník překonává ten předchozí – zejména pak spektrem žánrů a autorů, atraktivitou pozvaných souborů, nápaditostí výběru improvizovaných scén pod širým nebem i barevností doprovodného programu. Letos se to navíc povedlo navzdory velmi citelným finančním limitům.

Program

Patnáctý ročník festivalu Divadlo evropských regionů nabídne více než dvě stovky představení jak na stabilních scénách v Klicperově divadle, ve Studiu Beseda, V podkroví, v Orlovně a v Divadle Drak, na na open air scénách především v Žižkových sadech a na nádvořích Regiocentra Nový pivovar a Radnice na Velkém náměstí.

„Po loňských neblahých zkušenostech letos opouštíme prostor Šatlavy,“ řekl nad mapou otevřených scén Alex Gregar, který se už tradičně stará o festivalový program pod širým nebem. „Naopak – téměř nepřetržitě se bude hrát na nádvoří nového pivovaru, kam jsme soustředili především taneční a pohybová divadla a soubory, jejichž produkce je velmi blízká mladému publiku.“

Mírně zredukovanou podobu bude mít letos počet scén v Žižkových sadech, kde ubyde přinejmenším jeden ze dvou velkých stanů.
V plném provozu bude během festivalu oblíbený Kavčí plácek, jehož program sice nebude ani tak divadelní, ale spíše hudební, nicméně jeho atmosféra k festivalu neoddělitelně patří.

Bytová premiéra

Velkou premiéru bude mít během letošního festivalu bytové divadlo, jehož dlouhou tradici za komunismu držel disent. „Komorní představení v reálných bytech, pro pár lidí,“ upřesnil novinku Alex Gregar.

Druhým nízkokapacitním divadlem na festivalu pak bude experimentální polské zájezdní divadlo, které bude hrát ve skříňovém automobilu pro publikum čítající maximálně deset diváků.

Lahůdky

Na letošní mezinárodní divadlení festival dorazí jak známé a věrné soubory z domova i blízké ciziny, které si nechaly ujít jen málokterý z ročníků, tak nováčci. Bude tady hradeckému publiku dobře známé Těšínské divadlo z Českého Těšína, Slovenské komorní divadlo z Martina, Slovácké divadlo z Uherského Hradiště, pražské Divadlo v Dlouhé i vloni nesmírně úspěšné brněnské Divadlo Husa na provázku, které rozbije svůj stan opět v Orlovně, mimo jiné s Láskami jedné plavovlásky.

Velmi očekávanými nováčky jsou mimo jiné soubory Divadlo bez hranic s divadelníky z Beninu, Brazílie a Etiopie a řada experimentálních a studentských divadel. K lahůdkám se pak řadí ochutnávka z připravovaného projektu Michala Horáčka a Petra Hapky Kudykam, který sice bude mít pražskou premiéru až na podzim, ale hradecké festivalové publikum uvidí a uslyší kousek už s předstihem.

Deczi a spol.

Doprovodný program divadelního festivalu bude mít podobu plánovaných i improvozovaných koncertů, vystoupení a výstav. Na seznamu hostů nechybí například jeden z letitých fanoušků festivalu, vynikající jazzový trumpetista Laco Deczi a výtvarník Tomáš Záhořík, který je autorem nejen obrazů v Galerii U Klicperů, ale také letošního festivalového loga.