Asociace uděluje tuto cenu každoročně, a to osobnosti, která tvořivým a inspirativním způsobem přispěla k rozvoji kvalitního divadla pro děti a mládež. V případě Josefa Krofty nejen za profilaci Divadla Drak, ale především za soustavnou práci s aktivací malého diváka a za významnou pedagogickou práci; vychoval řadu následovníků, kteří se divadlu pro děti věnují. „Neopomenutelná je i jeho práce v zahraničí, která přinášela oboustranné poznání a obohacení národních divadelních kultur v oblasti dětského divadla," stojí v odůvodnění.

Josef Krofta, kterému bude 30. března jedenasedmdesát let, byl loni prvním z loutkářského oboru, který za své celoživotní dílo získal prestižní cenu Thálie. Z loutkového divadla udělal podívanou nejen pro děti a na jeviště postavil herce jako vodiče loutek, ale i jako jejich partnery. V Divadle Drak vytvořil pět desítek inscenací a české loutkářství představil i v zahraničí, například v cyklu Setkání s mistry, jež pořádala Guggenheimova nadace v New Yorku. Vedl Katedru alternativního a loutkového divadla pražské DAMU, jako pedagog působil v Norsku a ve Francii. Nyní je náměstkem královéhradeckého primátora pro kulturu.

„Loutkařinu jsem vždycky dělal pro všechny, i když pro děti se pracuje lépe. Nejsou totiž tak zničené televizí, jsou schopné vnímat metaforu a objevovat věci nevyřčené naplno," řekl v této souvislosti Josef Krofta. Jako režisér pracoval v jedenácti zemích včetně Austrálie a Kanady a podílel se na mnoha mezinárodních projektech.

Josef Krofta se narodil 30. března 1943 v Uherském Hradišti. „K loutkám jsem se dostal skoro omylem, protože při studiu DAMU jsem si přivydělával v dětském vysílání rozhlasu. V srpnu 1968 jsme vysílali z Českých Budějovic a pak dostali zákaz působení v médiích. Protože tam loutkové divadlo nebylo uvedeno, začal jsem v českobudějovickém Malém divadle, odkud jsem za tři roky přesídlil do Hradce. Učil jsem se vlastně až tam a zůstal u loutek čtyřicet let," řekl při této příležitosti Josef Krofta.