Kostýmem, v němž hrál Radoslav Brzobohatý, se tak město rozhodlo připomenout 240. výročí narození svého rodáka.

K tomuto výročí byla zároveň otevřena ve výstavní síni Vlastivědného muzea na Šubertově náměstí expozice přibližující nejen skutečnou postavu F. V. Heka, ale také Dobrušku v období jeho života. „Velký zájem mají návštěvníci o maketu znázorňující náměstí v letech 1806 až 1866, kdy zde byly kamenné domy s podloubími,“ ukazuje Alena Vokálová, pracovnice muzea. Historický Hek je připomínám texty a obrazovým materiálem. Z expozice je zřejmé, že osudy skutečného Heka byly smutnější než osudy jeho románového a filmového protějšku, ale charakter postavy souhlasí.

Buditel a kritik

Hek byl buditel, spisovatel a vzdělanec (jeho knihovna obsahovala přes 3 000 svazků). Satirické články a knihy, v nichž kritizoval poměry a vrchnostenské úřednictvo, mu vynesly mnohé pronásledování. Hek byl také muzikant a skladatel - součástí výstavy jsou nahrávky jeho nejvýznamnějších skladeb. V expozici je připomínám i televizní seriál, nechybí další kostýmy, které v něm byly použity.

„Heka určitě proslavil nejvíc seriál natočený koncem šedesátých let minulého století. Rodný domek, který stojí nedaleko muzea, byl pro veřejnost zpřístupněn v roce 1972 díky ohlasům na film. K jeho vybavení přispěli i občané, věnovali tenkrát značné množství dobových předmětů. Tak jsme mohli zařídit světnici i ukázku kupeckého krámku,“ vzpomíná ředitel dobrušského muzea Jiří Mach.

Věk ožívá na náměstí

Výstava v muzeu na Šubertově náměstí, na kterou je volný vstup, potrvá až do 28. srpna a kromě pondělí je přístupná denně od 9 do 17 hodin. Rodný domek se stálou expozicí můžete navštívit až do konce září, i zde je otevřeno kromě pondělí denně od 9 do 17 hodin. A oživlá filmová postava? Ve skutečností je to Pavel Štěpán z Dobrušky. Publikum ho ve filmovém kostýmu určitě opět spatří na některém letním muzicírování, které se koná na náměstí každou neděli od 17 hodin.

DANA MARKOVÁ