„U plechové autobusové zastávky se dáte doleva a uvidíte vlečňák za traktor. Podíváte se nahoru a již uvidíte náš dům. Já budu stát na verandě,“ navigoval včera Jaroslav Doleček tým filmařů BBC, který přijel do Dlouhé Vsi natáčet seriál o totalitním režimu v Evropě. Jeden díl dokumentu je věnován právě Československu v letech 1948 až 1989. Zbytek bude patřit východnímu Německu a Rumunsku.

MDŽ a Poupata

„Pomocí archivů a svědectví očitých svědků se snažíme zmapovat a divákům z celého světa přiblížit, jak se lidem žilo za komunismu. Protože jsme také hledali něco, co v té době reprezentovalo humor, narazili jsme v národním archivu na snímky MDŽ a Poupata o spartakiádě, právě od Jaroslava Dolečka,“ komentoval důvod návštěvy asistent režiséra Vít Kolář, zatímco Peter Molloy a kameraman vybírali nejvhodnější místnost k natáčení.

Podle filmařů BBC dílo Jaroslava Dolečka bylo originální, jedinečné a vymykalo se oficiálnímu humoru totalitního režimu. „Jde samozřejmě o velikou mozaiku a zdejší filmař bude tvořit jeden kamínek svědectví. Mluvíme s lidmi od Václava Havla až po hrdiny socialistické práce, od stylizovaných Romek až po Martu Kubišovou,“ vysvětlil asistent.

Vyprodané kino

Jaroslav Doleček, nositel Zlaté medaile UNICA (světové organizace pro neprofesionální film a video), tušil, že půjde o mapování totalitního režimu. „Filmaři měli zájem o mé dílo do roku 1989, ale podrobnosti jsem nevěděl,“ prozradil stále aktivní letošní osmdesátník, jehož grotesky vždy zaplnily sál rychnovského kina do posledního místa.