Jaké může mít člověk v dnešním světě jistoty? Třeba tu, že každý den vyjde slunce. Nebo  že se prezident prestižního filmového festivalu Febiofest Fero Fenič objeví na slavnostním zahájení prestižní přehlídky v Pardubicích a Hradci Králové. Nejinak tomu bylo i v letošním roce.

„Pardubice a Hradec Králové patří mezi města, kam se snažím jezdit každý rok. Oproti některým jiným mají nespornou výhodu v tom, že jsou blízko Prahy," usmíval se prezident Febiofestu Fero Fenič.

Chutné jednohubky

„Regionální ozvěny Febiofestu se někomu možná mohou zdát jako malá slavnost pro tak velký pražský festival, ale na druhou stranu jsme jediní, kteří tuto tradici mimopražských projekcí od devadesátých let drží. Když už z ekonomických a právních důvodů nemůžeme do regionu přivézt plný talíř z pražské přehlídky, snažíme se přinášet alespoň ty nejchutnější jednohubky," nechal se slyšet prezident Febiofestu při slavnostním zahájení východočeské přehlídky, po níž následovala projekce nového českého snímku Smrtelné historky. „Je to zajímavý titul, který po dlouhých letech navazuje na slavnou českou animovanou tradici. Kombinuje animaci s živými herci. Na Febiofestu v Praze měl světovou premiéru. V Hradci Králové šlo o jeho druhé uvedení, v Pardubicích se promítal potřetí. Jmenoval se sice Smrtelné historky, ale mě osobně tento titul pobavil," řekl Fero Fenič na adresu filmu, jehož autorem je Jan Bubeníček.

Východočeské stopy

Šlo o snímek, který kombinuje různé styly animace s hraným filmem a měl v sobě skryté i silné východočeské stopy.

Ve své poslední filmové roli dědečka se v něm objevil například v Pardubicích dobře známý Pavel Landovský a také Jan Budař, jenž v minulosti působil i v královéhradeckém Klicperově divadle.

Postavu gangstera Franka pak namluvil Ladislav Frej, který byl v letech  1965 až 1969 členem Východočeského divadla v Pardubicích.

Atraktivní ročník

„Jsem rád, že jsem se mohl Febiofestu opět osobně účastnit. Letošní ročník byl opravdu hodně atraktivní," sdělil moderátor pardubické slavnostní zahajovací projekce Petr Svoboda, který v roce 1973 nastoupil do svého prvního divadelního angažmá do královéhradeckého stánku Thálie, dnešního Klicperova divadla.