V úterý večer začaly na východě Čech regionální ozvěny filmového festivalu Febiofest.

Svátek milovníků stříbrného plátna odstartoval v Hradci Králové, kde potrvá do čtvrtka 2. dubna, v Pardubicích bude k vidění ode dneška do pátku 3. dubna.

Propojit obě města

V obou východočeských městech hostí vyhlášenou přehlídku multikino CineStar.

„Cílem letošních regionálních ozvěn Febiofestu ve východních Čechách je snaha o užší propojení pardubické a hradecké části festivalu. Naším hlavním záměrem je, aby diváci měli co nejširší nabídku, aby si skutečně mohli vybírat snímky, které je zajímají," sdělil za organizátory východočeské části filmové přehlídky Ladislav Chrobok.

„V Hradci Králové i v Pardubicích jde o malou ochutnávku z pražské části Febiofestu," konstatoval prezident přehlídky, režisér Fero Fenič.

Prvním snímkem východočeských ozvěn Febiofestu je Králova zahradnice s Kate Winslet v hlavní roli.

Ta byla k vidění v úterý večer na slavnostním zahájení hradecké části přehlídky a stejný film bude uveden i ve středu na začátku té pardubické.

„Královu zahradnici jsem viděla už při slavnostním zahájení pražské části Febiofestu a byla jsem velmi spokojená. Tento snímek jsem si užila. Šlo o mimořádný zážitek," prohlásila místopředsedkyně Senátu a ředitelka pardubické Základní a Praktické školy Svítání Miluše Horská, která nad východočeskou částí Febiofestu převzala záštitu.

„Králova zahradnice nahradila původně avizovaný titul Talisman vlků, který nakonec v Česku nepůjde do distribuce. Festival ho tak promítal pouze na projekcích spojených s návštěvou režiséra Jeana-Jacquese Annauda v Praze," poznamenala za organizátory východočeské části Febiofestu Markéta Novotná.

Součástí letošního ročníku pardubického Febiofestu bude i dnešní dopolední bezplatná projekce pro školy.

Navazují na tradici

„Navazujeme tak na tradici předchozích ročníků pardubické části Febiofestu, kdy bylo toto promítání součástí festivalu Febiofest Junior," podotkl Ladislav Chrobok.

Jedním z lákadel hradecké části pak bude i mimořádně zajímavý film Druhý báječný hotel Marigold. Ten se bude promítat dnes od 17.30 hodin.

Jeho režisérem je John Madden. Ten na pražském Febiofestu obdržel Kristiána jako ocenění za celoživotní dílo. „Je to pro mě velká čest. Škoda, že jsem ho nezískal až po konci projekce. Kdyby tomu tak bylo, alespoň by si diváci udělali obrázek o tom, jestli jsem si Kristiána zasloužil," vtipkoval režisér, který má na svém kontě i snímky Zamilovaný Shakespeare, Dluh či Báječný hotel Marigold.

„První díl vznikl v roce 2011. Pojednával o starších lidech, o nichž už se filmy moc netočí. Vzbudil nečekaný ohlas. Částečně i díky úspěchu prvního dílu jsme mohli natočit pokračování, které jsme ale udělali tak, aby se dalo vidět i bez znalosti prvního dílu," vyjádřil se John Madden.

„Byla to pro nás velká výzva a zároveň skvělý zážitek. Točil jsem s báječnou partou herců, kteří jsou v nejlepším hereckém věku," usmíval se tvůrce snímku, v němž nechybí pořádná porce humoru.

Rudou mašinu uvede Vladimír Martinec

Vladimír Martinec vzpomíná na NaganoPardubice/Hradec Králové - Východočeské ozvěny mezinárodního filmového festivalu Febiofest budou mít letos výjimečného hosta. Půjde o pardubickou a také československou hokejovou legendu Vladimíra Martince.

Rodák z Královéhradeckého kraje, konkrétně z Lomnice nad Popelkou, je totiž účastníkem zimních olympijských her v roce 1980, o nichž vypráví film Rudá mašina.

„Východočeské Deníky za mnou přišly s nápadem, že bych mohl na Febiofestu zavzpomínat na olympiádu v Lake Placid. S organizátory festivalu jsme se pak dohodli, že se zúčastním hradecké projekce snímku Rudá mašina ve čtvrtek od 17:30 hodin," prohlásil Vladimír Martinec.

„Jsem na tento snímek zvědavý. Má pojednávat o pěti hráčích sovětského týmu, který nakonec podlehl domácím Američanům.  Ti mi tehdy na olympiádě zlomili nos. Měli vynikající mužstvo, chtěli vyhrát a všechno jim od začátku hrálo do karet," poznamenala hokejová legenda.

„V obou hokejových městech by mohla být projekce Rudé mašiny atraktivní. Jsem rád, že se na Febiofestu objeví. Škoda, že už Pardubice a Hradec nejsou v hokejovém play off, možná by to ještě trochu zvýšilo zájem o projekce," usmál se Vladimír Martinec.