Vodní květina

Už v jedenáct dopoledne je na programu půvabný a svérázný japonský film režiséra Yusuke Kinoshita Vodní květina. Bez dlouhých řečí a rozsáhlých dialogů přináší na plátno příběh japonské dívky Minako, která se vrací na místa svého dětství, spojená s láskou a štěstím. Film v maximální míře využívá především obrazů, pocitů a nálad na úkor mluveného slova.

Antarmahal

V podvečer o půl šesté přijde na řadu anglicko – bengálský fil Antarmahal, který zaujme už na první pohled skutečně skvostným nasnímáním. Odehrává se koncem devatenáctého století v uzavřeném prostředí luxusní bengálské pevnosti a z pohledu odlišné a nám mnohdy neznámé a nesrozumitelné mentality rozebírá svět ovládaný muži, roli žen ve světě mužů a také sexualitu, kterou ženy mužský svět ovládají.

Rajcovní boty

Tento britský film na letošním Febiofestu reprezentuje nezávislou filmovou tvorbu. Režisér Julian Jarrold natočil příběh mladého muže jménem Charlie Price. Po smrti svého otce se stává šéfem velkého rodinného podniku na výrobu bot v anglickém Northamptonu, jehož bankrot kvůli tragickému nedostatku zakázek se zdá být naprosto neodvratný, ale mladý Charlie se odmítá nepřízni osudu podvolit. Jeho boj vzbuzuje obdiv, místy zděšení, úsměv i pár vrásek…

Každý z přehlídkových filmů se v Hradci Králové promítal a bude promítat pouze jednou – pro ty, kdo nestihli, nemá ředitel artkina Centrál Leoš Kučera jednoznačně dobrou zprávu: „Febiofest je předpremiérovým festivalem, takže část nabízených filmů se určitě časem dostane do distribuce, ale neumíme v tuto chvíli říci žádný konkrétní údaj. Navíc Febiofest má trochu jinou šířku záběru při vybírání filmů než naše artkino, takže po některých titulech do distribuce sáhneme znovu, po některých ne.“

Vstupenky na všechny přehlídkové filmy jsou k mání v pokladně kina už od patnácti hodin. Zítra večer hradecká část Febiofestu skončí.