Vlídnost, vstřícnost a ochota patří k jeho charakteristickým vlastnostem. „Samozřejmě,“ reagoval na prosbu o rozhovor – přesto, že měl za sebou pražský festival a cestu do každého českého a moravského města, které pořádá ozvěny Febiofestu s několika nejzajímavějšími filmy. Hradec Králové byl posledním v řadě.

„Přichází čas pro moji dovolenou,“ neskrýval radost osmapadesátiletý režisér a producent. „Je to tak každý rok. Po mnoha měsících příprav festivalu, jeho hlavní pražské části i regionech jsem na padnutí, sedám do letadla a hledím, abych byl mimo dosah komunikačních technologií.“

Kam máte namířeno?

Daleko. Do Asie. Procestoval jsem už dvaadevadesát zemí, do některých se už nevracím, ale Asie je mi velmi blízká. Hlavně v místech, kde lidé vyznávají budhismus. Nekradou, nelžou, nepodvádějí a mají radost z vaší radosti. Taková společnost je pro mě balzám.

Jste schopný manažer – organizujete si dovolenou předem do puntíku jako festival?

To vůbec není nutné. Stanovím čas a místo, koupím letenku a všechno ostatní řeším na místě.

Určitě odletíte s pocitem, že se vám Febiofest letos opět povedl.

To nepopírám. Nabídli jsme lidem dvě stě padesát filmů, výjimečné hosty, dobrou muziku a atmosféru, kterou jsem zažil na málokterém festivalu v Evropě. Podařilo se nám sehnat filmy z produkcí, které se u nás objeví jen výjimečně – třeba guatemalský nebo filipínský snímek. Lidé byli nadšení. Pro mě osobně bylo nesmírně příjemné setkání s německým režisérem Wimem Wendersem. Promítali jsme několik jeho skvělých filmů, seděl s diváky v sále, debatoval s nimi… To přesně naplňuje představy o Febiofestu. My nevlastníme červený koberec. Nestojíme o takové ty hvězdné hosty za milion, kteří z papírku přečtou pozdrav a pak absolvují soukromé večeře. Nenutíme novináře, aby se akreditovali, nemáme v sálech VIP místa, nemáme tiskového mluvčího ani nic podobného. Vozíme dobré filmy a chceme, aby se lidé dívali a mohli mluvit s kterýmkoliv z hostů. Všechen ten balast kolem já bytostně nerad…

Když vás poslouchám, přijde mi líto, že regionální ozvěny v Hradci nabízejí během pouhých tří dnů pouhých šest filmů.

Věřím vám, ale je to otázka peněz, distribučních podmínek a řady dalších věcí, které zatím nemůžeme ovlivnit. Ke každému z filmů, které uvádíme na pražském festivalu, máme od distributora právo maximálně na dvě promítání. Vzhledem k tomu, že regionální ozvěny pořádáme v osmi městech, nemůžeme nabídnout všechno všem. Je to obchod jako každý jiný, tak se z té velké pražské kytice snažíme přivézt aspoň jednu růži.

Třídenní program hradeckých regionálních ozvěn Febiofestu vyvrcholí v pátek večer happeningem na terminálu hromadné dopravy. Pod širým nebem se budou od dvaceti hodin promítat Účastníci zájezdu.