V pondělí večer skončila na zámku ve Zdechovicích u Přelouče pardubická část prestižního filmového festivalu Febiofest.

Na úplný závěr přehlídky byl promítnut strhující snímek slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy Katyň.
„Domnívám se, že lepší tečku jsme za letošním ročníkem nemohli udělat,“ uvedl jeden z pořadatelů pardubické části Febiofestu Jan Motyčka.

„Promítání v ponurém objektu, kde v minulosti sídlila vojenská posádka, a to jak československá, tak i sovětská armáda, zážitek z tohoto neobyčejně silného emotivního příběhu ještě zvýraznila,“ sdělil Jan Motyčka.

„Velmi pozitivní ohlasy jsme však měli také na slavnostní zahájení Febiofestu, které v nových prostorách multikina Cinema City obstaral slovenský snímek Muzika, tak i na další festivalové projekce,“ podotkl organizátor pardubického Febiofestu, který letošní ročník přehlídky považuje za velmi úspěšný.

Našli se však i tací, kteří z přestěhování Febiofestu do nového multikina Cinema City příliš nadšeni nebyli.
„Připadalo mi, že se v prostorách obřího nákupního centra celý letošní Febiofest tak trochu ztratil,“ svěřil se jeden z návštěvníků, který si tento filmový svátek každoročně nenechává ujít.

„Kouzlo pardubického Febiofestu, které vždycky měl a na které byl právem pyšný, podle mého názoru v tomto multikině trochu vyprchalo. Přestože po celých Pardubicích o festivalu bylo opět všude slyšet a reklamy na tuto akci byly také hodně vidět, v samotném Paláci tomu tak nebylo. A to je podle mého názoru strašná škoda,“ pokračoval jeden z pardubických milovníků stříbrného plátna.

„Navíc mi připadalo, že ani multikino tento svátek oproti předchozím ročníkům třeba v kině Dukla, Jas nebo v Domě hudby zcela nepřijalo za svůj. Kdybych byl na straně pořadatelů, kteří do této akce zřejmě musí vložit spoustu energie a peněz, tak by mi to bylo asi trochu líto,“ pravil. „Také jsem přesvědčen o tom, že tyto prostory spoustu příznivců alternativních snímků, které se na Febiofestu objevily, odradily od návštěvy,“ poznamenal.

Dramaturgie však byla i letos velmi zajímavá a pestrá, což tradičně ocenili i nejzarytější kritici Febiofestu v multiplexu. „Určitě tu bylo několik hodně atraktivních snímků, které rozhodně stály za vidění. Otázkou je, jestli je má vůbec smysl promítat pro diváky, kteří do multiplexu chodí akorát zabíjet čas a pojídat popcorn a popíjet colu,“ sdělil zapřísáhlý odpůrce multiplexů T. P. z Pardubic.

Někteří však změnu místa naopak uvítali. „Je fajn, že člověk může sedět v pohodlných sedačkách, klimatizované místnosti a ještě v centru Pardubic a nemusí se trmácet někam na Duklu. Rozhodně to byla změna k lepšímu,“ shodl se manželský pár.