Festival Na jednom břehu každoročně zve do Hradce Králové příznivce evropské a české world music a současně nabízí to nejzajímavější z domácí alternativní a písničkářské scény. Letošní devátý festivalový ročník přiváží tři zahraniční a sedm českých kapel.

Intuice, komunikace

„Jejich výběr se držel opět osvědčených pravidel – intuice, komunikace a zpětná vazba. Všichni spolu a každý sám za sebe. Směs žánrově odlišných kapel se společným jmenovatelem: autentické emoce a etnická paměť zpracovaná v hudbě, v obrazotvornosti textu a jevištním projevu“, říká dramaturgyně a ředitelka Martina Součková.

Festival letos otevřou tři pre-koncerty v malých alternativních prostorách. Ve středu 25. května se za Bílou věží v Čajovně U Poutníka představí hrdelní a alikvotní zpěvák a všestranný hudebník Václav Kořínek s originálním nástrojem flashstring.

O den později, ve čtvrtek 26. května ve studiu Divadla Drak, vystoupí romantický toreador na podpatcích, nebezpečně prostopášný vampýr a provokativní performerka Vladivojna La Chia. A den nato, 27. května, vystoupí na zahrádce letního kina Širák kapela Hi-Fi Petra Wajsara a odehraje svůj freetekjazz a směs ulítlých textů.

Hlavní festivalový program se uskuteční v sobotu 28. května od sedmnácti hodin v letním kině Širák. Z Francie přijíždí vycházející hvězda world music, zpěvačka Erika Serre s kapelou Emigrante. Nabídne ostře nabroušený romský rock´n´roll se středomořskou a indickou příchutí a lyričností pařížského šansonu. V hlase Eriky Serre se sváří intenzivní flamencové emoce, romská Edith Piaf a do boje připravená rockerka. Představte si k tomu ještě, jak zpívá nesmrtelnou skladbu Kashmir od Led Zeppelin, doprovázená skupinou Emigrante tvořenou muzikanty ze Sýrie, indického Rajashtanu, Kamerunu a Francie, a budete doma.

Dakha Brakha

Ukrajinská skupina Dakha Brakha střídá ve své unikátní hudbě rozjímavou tichost s tranzovním bubnováním na pokraji smyslů. Ve své originalitě fascinující hudba Dakha Brakha má jádro v ukrajinské hudební tradici a pravoslavné liturgii, do níž vstoupily globální rytmy. Jejich ukrajinská hudba je avantgardní a posvátná současně, kombinující východoevropské cítění s asijskými a africkými rytmy.

Polská kapela Napszyklat nabídne mix divokého rapu, hiphopu a ambientu a představí své nové album Kultur Shock.

United Flavour

Mezinárodní pražské uskupení United Flavour připomíná neodolatelnou oslavu tanečního bláznění s jiskřivým pelmelem afrických rytmů, soulu, reggae a hiphopu. Temperamentní španělská zpěvačka Carmen a baskytarista Djeie z Pobřeží Slonoviny s pěti spoluhráči dorazí s čerstvým albem Attitude.

Gipsy.cz

Kapela Gipsy.cz představí romano hip hop v exportním balení. Naše ve světě nejúspěšnější romská skupina Gipsy.cz shrnula tradiční romské muzicírování s vizí originálního překročení obvyklého vnímání hip hopu a odzbrojujícím Gipsyho kazatelstvím. Na festivalu představí své nové album Desperado.

Vladivojna La Chia

Ryzí a nezaměnitelný extravagantní uragán. Romantický toreador na podpatcích. Nebezpečně prostopášný vampýr, z něhož jde na pódiu občas strach, zvlášť když tvrdí: “Každý v sobě máme skrytou šelmu, jejíž jednání neřídí jen pud, ale i měsíc.“

Zpěvačka, textařka, hudební skladatelka a výtvarnice mluvící podivnou vladivojnovskou řečí, s přáním stát se světlonošem.

Na střední škole vystudovala užitou a propagační grafiku, v roce 2007 absolvovala pětileté studium v ateliéru intermediálních forem na ostravské univerzitě.

V Ostravě začínala ve sboru Vagínka Studénka, punkovou skupinou První vpředu a pak založila a vedla kultovní kapelu Banana, s níž vydala tři desky. Dnes žije v Praze, koncertuje velmi zřídka a na stanici Vltava má svůj vlastní pořad, kam si zve sobě rovné hosty: Tatarskou princeznu Eržigu Djambefull, rybičku s natrženou ploutvičkou nebo vlkodlaka.

Vloni složila a nahrála na požádání režiséra Jana Hřebejka hudbu k filmu Nevinnost.

Traband

Jedna z nejobdivovanějších českých kapel všech dob, Traband, vždycky popírala jakoukoliv kategorizaci. Pořád si hraje, co se ji zlíbí, způsobem jakoby se vám do obýváku nastěhoval celý festival. Traband přiveze také svoje nové album, s pracovním názvem Neslýchané, spojené s dvd překladem textů pro neslyšící.

Václav Koubek

Renesanční velikán z české hospody. Pábitel a tulák. Chodec mezi lidmi, bavící je tím, co se od nich dozvěděl. Na festivalu od něj uslyšíme písničky z minulých let i ty nejčerstvější z jeho nového alba Ave.