Máte na to?

„Inteligentní humor, který si nebere servítky, one man show par excellence, to je nepochybně Jiří Schmitzer," představuje největší domácí hvězdu letošního programu ředitelka festivalu Martina Součková. Herec a svérázný písničkář vydal čtyři sólová alba i knižní sbírku textů, jeho nepředvídatelná vystoupení nikdy nenudí a možná i konečně dojde na proslavený song Máte na to?

„Na vlně moderního bluegrassu, jazzu, country i popu proplujeme festivalovým odpolednem s jednou z nejtalentovanějších autorek a zpěvaček u nás, Šárkou Adámkovou, alias Sarah & The Adams," pokračuje Martina Součková. „Pro tancechtivé zazní svůdné errr v podání Voilà!, kteří úspěšně míchají retro s ozvěnami šansonu, swingu, reggae, jazzu a moderní hudby s nepopíratelnou dávkou francouzského šmrncu."

Britské hvězdy

Hlavní hvězdou letošního ročníku bude bezpochyby britská kapela Dreadzone, pohybující se na scéně od roku 1993. Mix dubu, reggae, techna i rocku velmi rychle obsadil přední příčky hudebních žebříčků, Dreadzone nedlouho po založení zahajovali legendární festival Glastonbury a během dvaadvaceti let vydali jedenáct alb. Nejnovějším přírůstkem do diskografie je letos v lednu vydané EP Fire In the Dark. „Energie jejich hudebního výrazu vyhranými lety jen nabírá na síle a pokud se potká se vstřícným publikem, třese se okolí v základech a voda se začne vařit," slibuje Martina Součková.

Šance pro místní

Program festivalu dá letos poprvé prostor i místním kapelám různorodých žánrů. Nominace a výběr skupin bude probíhat veřejným hlasováním webových stránkách a na sociální síti Facebook, kterého se mohou zúčastnit všichni diváci a spolurozhodnout, která z místních kapel zasvítí mezi hlavními hvězdami v letním kině Širák. Vyvrcholení této části programu bude patřit neodmyslitelné legendě hradecké alternativy, kapele Dva.  Folklór neexistujících národů s popem neexistujících rádií, ale i ruské elektro s tříminutovým intrem. To vše je On a Ona, tedy Dva, nejúspěšnější česká kapela v zahraničí, zpívající neznámými jazyky, teprve čekajícími na vydání mluvnic a slovníků. Aktuální deska Nipomo patří mezi nejlepší tuzemské nahrávky roku 2014.

Zázemí

Ani letos nebude v letním kině Širák chybět zázemí v podobě stánků se světovou kuchyní, vinotékou, čajovnou, pivotékou a tržištěm domácích produktů.   (ma, fri)