Organizátoři 23. ročníku odtajnili také další jména. V Trutnově poprvé vystoupí sourozenci Ulrychovi, uznávaná bosenská skupina Dubioza kolektiv nebo jazzová zpěvačka Elena Sonenshine.

Setkání s Magorem

Podobně jako v loňském roce, kdy skotští Primal Scream do Trutnova přivezli problematickou píseň Swastika Eyes, nebude patrně ani letos v případě jejich neméně slavných kolegů z Walesu nouze o kontroverzní momenty. Trojčlenná kapela, známá levicovými názory, v roce 2001 koncertovala jako jedna z mála známých zahraničních skupin na komunistické Kubě. Jejich účast na českém Woodstocku, který vznikl na undergroundových základech a jehož „náčelníkem“ je bývalý disident Václav Havel, proto bude víc než zajímavá. „Budeme rádi, až se kapela setká s Ivanem Martinem ‚Magorem‘ Jirousem a Františkem ‚Čuňasem‘ Stárkem, žijícími legendami undergroundu a několikaletými politickými vězni – za kulturu, vydávání nezávislého časopisu, organizování nezávislých koncertů a psaní básniček. Možná, že se s někým takovým setkají poprvé v životě a vše zrekapitulují. Třeba se nakonec dozvíme, že to s Kubou nebylo tak vážné, jak se traduje,“ poznamenává zakladatel hudební přehlídky Martin Věchet. Manic Street Preachers vznikli v roce 1986, v České republice hráli pouze jednou, roku 2001 v Praze.

Ze zahraničí do Trutnova dále zamíří francouzsko-německé seskupení Irie Révoltés, pohybující se na hranici reggae, ska, soulu i hip-hopu, nebo energická slovinská kapela Elvis Jackson, která už vystupovala třeba po boku slavných Faith No More či The Offspring. Zajímavou podívanou slibuje koncert slavné bosenské formace Dubioza kolektiv. Multižánrová skupina, jejíž členové prošli válkou v bývalé Jugoslávii, shodou okolností nedávno hrála ve Vrchlabí. Po pěti letech se na Bojiště vrátí francouzsko-alžírský šaman Rachid Taha.

Festival tradičně provokuje nezvyklou dramaturgií. Ani letos tomu nebude jinak. Na stejném pódiu jako podzemní DG 307 a Plastic People of The Universe totiž zahrají Hana a Petr Ulrychovi s folkovou skupinou Javory. „Jsme rádi, že se nám po letech podařilo s tímto sourozeneckým společenstvím domluvit a původní ostych i obavy z vystoupení snad zažehnat,“ říkají organizátoři.

Underground i jazz

Premiéru si v podhorském ležení odbude také významná jazzová zpěvačka Elena Sonenshine se skupinou Jocose jazz. Podle některých kritiků patří mezi absolutní domácí jazzovou špičku. „Dokáže rozehřát jazzový klub stejně jako rozvášněné rockové publikum. Hudební projev je postavený na improvizaci ostřílených muzikantů, dominuje mu hlas Eleny Sonenshine, nemající daleko k rockovému nápřahu legendární Janis Joplin nebo křehkým a procítěným baladám Joni Mitchell,“ upozorňuje odborník na jazz Jiří Švéda.

Na 23. ročníku kultovního festivalu, který je věnován zachránci Židů Nicholasi Wintonovi a dalším osobnostem, nebude chybět řada známých tváří: Monkey Business, Sto zvířat, Psí vojáci, Švihadlo, Vlasta Třešňák nebo Kurtizány z 25. avenue. V rámci „Jazzových okének“ vystoupí se směsicí nu-jazzu, popu a funky mladý objev – kapela Lanugo. Netradičně se skupinou zahraje písničkář Jiří Schmitzer, který se stal miláčkem trutnovského publika. „V tomto složení jej bude těžké letos někde jinde spatřit,“ dodává Martin Věchet. Už dříve pořadatelé potvrdili účast zpěvačky Evy Pilarové. Ta tentokrát nebude zpívat, ale vařit.