Blíží se začátek nového roku a s ním i nadcházející VIII. ročník GRAND Festivalu smíchu ve Východočeském divadle Pardubice.

Koncepcí tohoto ročníku je snaha rozšířit nabídku divadelní zábavy, postihnout všechny věkové i zájmové kategorie a rovněž vytvořit i širokou škálu nedivadelní zábavy, která opustí budovu divadla a bude patrná v celém městě a na které se budou podílet i jiné organizace působící v kultuře. Divadlo má zájem spolupracovat s Krajskou knihovnou Pardubice, Východočeským muzeem Pardubice, Východočeskou galerií Pardubice i multikinem CineStar a vytvořit s těmito institucemi zábavné programy, které budou navazovat a doplňovat hlavní divadelní nabídku festivalu. GRAND Festival smíchu bude probíhat od 18. do 25. února.

Letos se do soutěže o titul Komedie roku 2007 zapojí Divadlo Na Fidlovačce Praha s komedií Poslední doutník, Městské divadlo Zlín s rozvernou fraškou Cesta do Ameriky lodí i artéskou studnou aneb Pečení holubi, Divadlo F. X. Šaldy Liberec s komedií dell´arte Vějíř, Švandovo divadlo na Smíchově Praha s Machiavelliho Mandragorou, Slovácké divadlo Uherské Hradiště s bláznivou situační komedií 1+2=6 (Jeden a dvě je šest), Dejvické divadlo Praha s moderní groteskou Černá díra a samozřejmě domácí Východočeské divadlo Pardubice s interaktivní detektivní komedií Bláznivé nůžky. Soutěžní část opět doplní nesoutěžní program, který bude nově rozdělen do několika sekcí: Divadlo Vás baví, Divadlo na vlastní nebezpečí a Smích děti baví. Divadlo Vás baví je nejširší platforma pro divadelní představení profesionálních divadel, studentských divadel a amatérských seskupení.

Objeví se tu i nedivadelní žánry – scénické čtení, koncerty, výstavy a pod. I senioři, kteří rádi navštěvují GRAND Festival smíchu, najdou v této sekci kultivované divadelní pořady. Do této části jsme zařadili např. Šest tanečních hodin v šesti týdnech pražského Divadla Ungelt, Můj báječný rozvod Divadla Viola, Kapsy plný šutrů Divadla Rokoko, Obraz olomouckého Divadla hudby, taneční grotesku Baby box souboru Veselé skoky nebo koncert kapely Ponožky pana Semtamťuka. Sekce Divadlo na vlastní nebezpečí bude určena především mladému publiku. Může představit i kontroverzní tituly, nevšední zážitky, atraktivní zábavu menšinových žánrů. Pamatujete na heslo, které, kromě jiných, vyznávala skupina Beatles? „Nevěř nikomu nad třicet!“ To je leitmotiv této části festivalové přehlídky.

Představení, která jsou určena mladému publiku, jsou pro ty starší jenom „na vlastní nebezpečí“. Ale pokud jste mladí duchem, jste srdečně vítáni. V této části se objeví např. Brýle Eltona Johna ostravské Komorní scény Aréna, Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl brněnského BURANTEATRU, taneční představení Naměkko Naostro souboru NANOHACH či one-woman představení Fragile + polské tango pro tři divadla Krepsko. Smích děti baví je soubor divadelních představení pro nejmenší diváky (např. Ententýky pražské Violy či Šípková Růženka Teátru Víti Marčíka), ale i různých akcí souvisejících s jinými pardubickými institucemi, např. čtení pro děti v knihovně Čteme dětem na vlnách smíchu nebo výstavy dětských kreseb v prostorách divadla či galerie. Novinkou bude festiválek anekdot – Fórfest, určený nejširšímu publiku, tedy i takovému, které běžně nenavštěvuje divadlo.

Vstupenky na festival jsou již v prodeji, pokud tedy chcete získat pěkná místa nebo zakoupit vstupenky jako originální vánoční dárek, navštivte obchodní oddělení VČD. Celý program je uveřejněn na internetových stránkách divadla www.vcd.cz nebo v lednovém Divadelním zpravodaji. Program VIII. ročníku Grand Festivalu smíchu naleznete ZDE. Redakce