Bez hranic

Její program také letos tradičně potěší ctitele nekomerčních rytmů z několika světadílů, muziky bez hranic žánrových i geografických. „Letošní ročník bude patřit mezi nejpestřejší v celé historii festivalu,“ říká dramaturgyně festivalu Martina Součková, která na břeh Orlice už několik let přiváží hudebníky z Brazílie, Maďarska, Rumunska, Chorvatska, Srbska, Makedonie, Afriky i to nejlepší z domácí scény.

Želízka v ohni

Poslední květnovou sobotu s world music odstartují známé Yellow Sisters, které jsou v Hradci Králové poměrně častým hostem. V Širáku ovšem vystoupí s novým projektem a kapelou, výtvarným pojednáním scény a funkovými remixy svých písniček.

Zajímavou položkou na seznamu kapel je maďarský CimbaliBand, o jehož typický zvuk se stará netypická kombinace akustických nástrojů, cimbálu, akordeonu, houslí, kontrabasu, loutny tambura a hlasu zpěvačky Eszter Szita.

„V podvečer přijde čas na můj objev, brazilskou zpěvačku žijící v Berlíně Anastacii Azevedo,“ říká se zjevnou pýchou Martina Součková. „Její písně vyrůstají z rytmů brazilských indiánů, které se mísí s prvky reggae, funky, elektroniky a hip hopu.“

La Cherga

Největším trhákem pro vyznavače world music pak bude nejspíš vystoupení kapely La Cherga, sestávající z mladých utečenců ze zemí někdejší Jugoslávie – Kosova, Makedonie a Srbska. Její muzika odráží těžko přenosnou atmosféru po válce, která zpustošila nejen kus Evropy, ale především rodiny, vztahy, iluze a budoucnost.

„La Cherga na loňském debutovém albu Fake No More zpívají nevšední písně o náladě, která následovala, strašlivé deziluzi uprostřed atmosféry, že všechno je happy, v chaotickém procesu zbavování se vlastní viny, přivádějící poválečnou generaci k hodně černým myšlenkám a podivnému humoru,“ napsal ve své internetové recenzi hudební publicista Jiří Moravčík.

Debutové album Fake No More patřilo mezi nejlepší nahrávky roku 2008. Kapela La Cherga, která během loňského roku uchvátila publikum v řadě zemí našeho kontinentu, zamíří z Hradce Králové na nejprestižnější evropské hudební festivaly.

Festival Na jednom břehu 2009.