Legendární Open Air Music Festival Trutnov 87-09 začal ve čtvrtek večer na tradičním místě – v areálu Na Bojišti. Právo první noci patřilo skotské kapele Primal Scream se zdařilou kombinací rocku, elektroniky a taneční hudby. Na pódiu se během večera vystřídala s americkou formací Pro-Pain, která patří k základním kamenům hardcorové scény křížené s metalem.

Hvězdy

Dvaadvacátý ročník nejznámějšího hudebního festivalu na východě Čech, jehož šamanskou atmosféru si málokdy nechal ujít například exprezident Václav Havel, nabídne během čtyř dnů pestrou kombinaci žánrů, stylů a osobností. Mezi hlavní hvězdy čtyř zdejších pódií budou patřit kapely Soulfly a Sepultury, bratři Cavalerové s projektem Cavalera Conspiracy, punkrockoví Anti-Flag a okouzlující éterická Candie Payne.

Po dvou letech se na trutnovské pódium vrátí Eva Pilarová, která se v roce 2006 stala největší hvězdou festivalu a její tehdejší koncert se zařadil mezi skutečné trutnovské legendy.

Kryštof v kotli

Z českých hvězd budí nejkontroverznější reakce skupina Kryštof, která v trutnovském ležení vystoupí poprvé. Pro některé z návštěvníků tvrdě komerční těleso, pro jiné obdivuhodná kapela s dobrými písničkami. „Bude to takový test pro všechny a zkouška odvahy pro nás i pro kapelu,“ říká v této souvislosti zakladatel a hlavní dramaturg festivalu Martin Věchet.

Zázemí

Novinkou letošního ročníku je rozšíření festivalového území. „Po loňském zvětšení druhé scény posunujeme hranici území ještě dále,“ pokračuje Martin Věchet. „Do nově vzniklého prostoru se stěhuje undergroundová scéna v hospodském stanu, jehož sál, výčep a prostranství bude třikrát větší a hlavně bude položeno na místě s výhledem na festivalové město, jeho náměstí a siluety hor. Bude si žít svým vlastním životem, jak se sluší a patří na správné podzemní ghetto, nezávislé na jakémkoliv společenském uspořádání a režimu.“

Festivalové město nabídne svým návštěvníkům také indiánský tábor, Hare Krishna Camp, hvězdárnu, dětský tábor malých indiánských svišťů a bohoslužby pod širým nebem.