„Zájem o koncert je mezi našimi seniory velký. Já sama jsem byla loni příjemně překvapená milým přístupem organizátorů. Vystoupení Pavla Bobka si přišli poslechnout i mladí, takže se tam potkalo několik generací," řekla Helena Vostrovská z Centra sociální pomoci a služeb.

Starší generaci pobaví Meky Žbirka a padesátičlenné symfonické těleso Cappella Istropolitana. Letos slovenský zpěvák slaví významné životní výročí. Bude mu šedesát let.

Bude hradecký koncert narozeninová párty?
Bude to začátek oslav, které vyvrcholí koncertem v O2 Aréně 8. listopadu. Rock for People je jediný festival, na kterém letos v Čechách vystoupíme. Potom totiž odlétáme do Londýna, kde budeme nahrávat. Zahrajeme si tu i na olympijském koncertě s Jonem Andersonem z kapely Yes.

Uvedete na festivalu nové písničky?
Budou to většinou moje známé skladby, ale v nových aranžích. Některé z nich podle mě převýšily původní verze. Například Balada o poľných vtákoch nebo Jesenná láska dostaly se symfonickým orchestrem nový rozměr.

Jak hodnotíte několikaletou spolupráci s vaším hostem, orchestrem Cappella Istropolitana?
Nejdříve mě překvapilo a potěšilo,  že se hudebníci, kteří jeden den hráli v Hamburku Osudovou, těšili, že si další den zahrají s námi už zmíněnou  Baladu o poľných vtákoch. Postupně se z nás s dirigentem Adrianem Kokošem stali přátelé a příležitost spolupracovat máme neustále.

Na Rock for People jste už vystupoval. Jak se vám hraje před hradeckým publikem?
Nejsem typ, který takzvaně objíždí festivaly. Když se pro nějaký rozhodnu, tak proto, že má svojí atmosféru,  dobré publikum nebo že se mi tam hezky zpívalo. V případě Rock for People platí vše.

Těšíte se na vystoupení jiných kapel?
Můj syn se chystá třeba na Skrillex, Prodigy, Faith No More nebo Kooks. Já  se těším na Kooks, tak doufám, že se mi je podaří stihnout.   (som)