Nabídnout lidem to nejlepší, co se na divadelních prknech za uplynulou sezonu urodilo. To je cíl již patnáctého ročníku mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů.Na deset dní se krajská metropole změní v baštu vyznavačů dramatického umění.

Divadelní hry v podání domácích i zahraničních souborů budou k vidění nejen na hlavní a vedlejší scéně Klicperova divadla, ale také v Městské hudební síni, na Staré radnici, v Divadle Drak, na nádvoří Nového pivovaru a ve stanech v Žižkových sadech. „Ty letos zažijí pořádný nářez,“ tvrdí organizátoři.

O zážitky nebude rozhodně nouze. Divadlo Jesličky zahraje inscenaci Portugálie v hospodě Budvarka na Pospíšilově třídě. Polští divadelníci si jako jeviště zvolí svůj dodávkový mercedes a skupina Autobuf se představí turistickém stanu „áčku“.

Hradečtí divadelníci nabídnou zase jinou specialitu. Představení bytového divadla, která se budou hrát po několik večerů ve skutečných bytech na Velkém náměstí.

Salon republiky letos přivítá divadelní spolky z dvanácti zemí světa, mezi nimiž se objevují státy jako Benin, Brazílie, Etiopie, Finsko či Japonsko.
Z českých divadelníků přijede Těšínské divadlo, Naivní divadlo Liberec, Divadlo Lampion Kladno, pražské Studio Ypsilon, Divadlo Na zábradlí, Činoherní klub Praha či brněnská Husa na provázku.

O nedělní zahájení se postará českotěšínská inscenace Viva Verdi v režii Michaela Taranta. „Nápad zahájit celý festival inscenací Polské scény divadla v Českém Těšíně se nám líbil i z toho důvodu, že působení tohoto pohraničního divadla, spojujícího dvě různé kultury – polskou a českou, v podstatě rezonuje s myšlenkou našeho festivalu,“ uvedla dramaturgyně Klicperova divadla Jana Slouková.

V doprovodném programu festivalu se divadelníci objeví i v ulicích města. Nebude chybět řada koncertů menších kapel a výstavy začínajících i slavných umělců.